Ez volt az újévben az első érdemi túrám. Jól le is fárasztott de szép volt, és ismét haladtunk egy kicsit a DBV túramozgalomban. Most már 61,5 km-nél járunk a teljesítésben és ez már több mint 57%. Ez egy szép és látványos szakasz, és jól lehet nosztalgiázni az egykori FTV túrák útvonalán. Jó kétórás buszozással értük el a kiindulási pontunkat azaz Kerekit. Nem volt nagy tömeg, leszálltunk és kiürült a busz.
A logisztikáról csak annyit említenék, hogy a túra előtt 2 nappal tette közzé a SEFAG, hogy a túra tervezett napján hajtóvadászat lesz a Szántódi erdészetnél.
Ez az erdőterület oda tartozik, azonnali telefonálás a fővadásznak, elmondtam röviden az útvonalat és Ő jelezte, hogy mehetünk nyugodtan. Így is volt, még csak nem is hallottunk semmit.
Az itt álló vörös színű kereszttől más sokszor indultam túrára. A közeli Emlékpark volt a Rajt helye egykor a mára megszűnt "Nezdei Kézfogó" teljesítménytúrának. - 6 fokban indultunk és ez jó is volt mert az emelkedőt a fagyos terepen könnyen tudtuk teljesíteni.
Na jó ez kicsit túlzás mert az oxigén nagyon gyorsan és gyakran kifogyott de azért csak felértünk. A Fejérkő vár rekonstrukciós munkák miatt le van zárva. Építési terület, nem látogatható - jelzi ezt egy cetli a sáncon.
Ember nem volt a közelben, munka zaj sem hallatszott mint korábban Telekiben a kápolnánál, és különben is nekünk meg kellett keresni a DBV kódot, amit szerencsésen nem is találtunk meg. Ha már beléptünk az építési területre gondoltam megnézzük mit építettek eddig. Ha jól láttam semmit. Csak néhány állvány volt a falak egy részénél, és úgy tűnt a lazább téglákat leszórták a vár közepére. Szóval ennyi. Észak felé a kilátást a viaduktra még meghagyták, a sánc árkok is megvannak, reméljük lesz ez még szebb is.
Én azért fel szoktam készülni a túrákra és most is utána olvastam, hogy megnézhetjük e a várat. Itt a hivatalos közlemény, e szerint a vár 2021. december 17. napjáig nem látogatható.
Be is idézem a vonatkozó rész mert az ilyen be nem tartott linkek el szoktak "romlani".
Kereki vár ideiglenes lezárása - állagmegóvás és bővülő turisztikai lehetőségek
Tisztelt Természetjárók!
Értesítjük Önöket, hogy a Kereki vár 2021. június 15. napjától tervezetten 2021. december 17. napjáig állagmegóvási-, valamint pihenőterasz és turista útvonal építési munkák miatt nem látogatható, a munkaterületen való tartózkodás balesetveszélyes, emiatt lezárásra kerül.
A közel 700 éves Fehérkő vára, népszerűbb nevén a Kereki vár, a régió egyetlen épen maradt kővára. A Magyar Természetjáró Szövetség konzorciumi vezetésével a SEFAG Zrt. által megvalósítandó „Somogy bejárható varázsa” (GINOP-7.1.2-15-2017-00018) címet viselő projekt keretében a várat faszerkezetű látogatói gyalogosjárda öleli majd körbe. Az építmény északi oldalán panoráma és pihenő teraszt alakítunk ki, amelyről a Balaton északi partjának csodás látképe figyelhető meg a völgyhíd gigantikus oszlopai között. Kialakításra kerül továbbá egy túraútvonal, amelyen a Kereki Czikó pihenőtől közel egy kilométeres sétával érhetjük el a várat.
Köszönjük szépen türelmüket és megértésüket!
Végül a kódot is megtaláltuk - az egyiket - nem tudom a másik hol van, de amit találtunk az a tiltott területen kívül van. Követve az egykori FTV útvonalat elhaladtunk a volt vadászkastély hűlt helye mellett. Itt hívom fel a figyelmet arra, hogy aki tavasszal jár erre és az erdő szélén sok nárciszt lát virágozni azok Horthy Miklós egykori virágos kertjéből származnak! A terep még mindig fagyos volt jól tudtunk haladni és az erdő szélén még az FTV 1-es kódtáblát is megtaláltam. Én tettem oda, és ott is hagytam, aki gyűjti a turista emlékeket - csak két facsavar tartja. Innen az erdőn kívül már szép napsütésben haladtunk tovább. A fagyott agyag is szépen felolvadt és ragadt teljes erővel a bakancsainkra, szóval ahogy illik.
Már alig vártam, hogy meglássuk a Csillagó tornyát mert onnan már újra erdőben vezet az út , közben két túrázóval is találkoztunk akik szemből jöttek de csak úgy kedvtelésből dagonyáztak, semmi túramozgalom nem volt céljuk.
A Páskum-pihenő áll még, meg is pihentünk. Ezúton is jelzem a tisztelt túratársaknak, hogy az erdei padok asztalok nem úgy működnek, hogy az asztalra ülünk a sáros bakancsot pedig a padra tesszük, ezt otthon mindenki nyugodtan csinálhatja, de az erdei pihenőkön nem!
Ebédszünet után megnéztük a közeli tarvágást , ez a Nezde felőli oldalon egy szép új kilátóhelyet hozott létre a Balaton felé, az erdő meg majd megnő. Figyelem, a piros sáv jelzés a kerítés másik oldalán található de ne mássz át!
Szóval az Alman-tető. A kopjafa áll stabilan, 12 éve áll ott, ráférne egy kis karbantartás, hogy még sokan láthassák Huszár László balatonendrédi fafaragó munkáját. Fából van mint általában a kopjafák , repedezik is , de egy kis festés és kengyelezés nyilván még sok évig megőrizné.
A szántódi egyesület aki állította megszűnt így tőlük nem várható el a felújítás, a megyei természetjáró szövetség pedig mint tudjuk nem foglalkozik természetjáró létesítményekkel. Kerekiben nagy táblák hirdetik, hogy saját nevezetességeik közé sorolják ezt a kopjafát, hát itt a lehetőség ennek megerősítésére.
Innen még pár száz méter a kis kilátó és pihenő hely a Nezde-hegy tetején a szoborpark előtt. Az elmúlt 20 év itt is megtette a hatását. A karbantartó festés ára nem lehetett sok , mert még az eredeti szín maradványai fellelhetők. A kilátó a már leszakadt és bármikor leszakadó lépcsőkkel viszont már veszélyes, a közelébe se mentem. Ezt Szólád önkormányzata állíttatta talán kellene egy kis karbantartás 20 év után.
A szoborpark már messziről látszott , a tetején az Erdei szentély a legújabb ide épített "műtárgy". Még nem láttam, most jól megnéztem, sőt fotózkodtam is vele, mivel ez a DBV egyik fotós igazoló helye. Az itt elhelyezett szobrokra is ráférne egy kis helyreállítás. Babba Mária ki szeretne dőlni, egy nagyobb vizes hó ki is fogja dönteni, Karaul sámán dobjából letörött egy darab, viszont a hegyoldal szépen le van kaszálva. A nagy szelídgesztenye fa is áll még és padok, asztalok várják a túrázókat.
Eddig gyorsan haladtunk, aztán jött a kis horhós lejtő Nezde felé. Na ez nem semmi volt ahogy tyúk lépésben , botokkal segítve magunkat letipegtünk az első házig. Ragadt, csúszott, és oldalra lejtett, vagyis tökéletes fenékre eső hely az egész, mi persze ezt is kivédtük, csak sokáig tartott. Itt is találkoztunk felfelé igyekvő túrázókkal, mi örültünk, hogy leértünk, pár pillantás Nezdére, aztán a felettünk vonuló ludakat is megnéztük, hallgattuk és mentünk tovább.
Aztán levertük a sarat magunkról és a szilárd burkolatú úton az érdekes löszpincék mellett fél órával az utolsó buszunk indulása előtt sikeresen befejeztük a túrát, rövid pihenő és már indultunk hazafelé.
Az előző túrabeszámoló A következő túrabeszámoló
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése