2022. június 18., szombat

Ali-rét - Böre-vár - Kási-vár - Bábonymegyer (DBV)

 A túramozgalom  - szerintem - legszebb, legnehezebb úgy nevezném, prémium szakasza az aminek neki kezdtünk ezen a szép napos szombaton, és azzal a tudattal indultunk, hogy ma befejezzük a DBV-t. 


Kora reggeli buszozás után Karsai Ica segített ki bennünket egy fuvarral, hogy ne kelljen egy órát elvesztegetnünk a várakozással, mivel a busz kicsit később jön. Köszönjük ez nagyon kellett!

Somogy legszebb és legnagyobb földvárainak bevétele volt a program, mindkettőt jól ismerem jártam már erre és tudom, hogy minden alkalommal emlékezetes túra volt. Hogy miért? Hát azért mert itt Somogyban a várakat a legnehezebben megközelíthető csúcsokra tették, persze lehet, hogy máshol is ez a helyzet.




A túramozgalom sikeres teljesítéséhez a Böre-vár és a Kási-vár bevétele, a kódok megkeresése volt tehát a feladat. Mivel túratársamnak a DDP-hez is kellett az itt húzódó szakasz így azt is bele terveztem, és kapott még 4 db  természet rongáló dobozt is, azaz geoládát. Én ezekkel felhagytam, mert a geocaching jelenlegi hazai állapota nagyon leromlott, én ebben már nem szeretnék részt venni.






Ismét az Ali-réti erdészeti útról indultunk, mint egy héttel ezelőtt, de ezúttal a piros sáv jelzésen, itt a fakitermelés egy kicsit megnehezítette a kezdést de leküzdöttük. A Böre-vár több útvonalon is megközelíthető, ebből 2 nagyon meredek, csúszós terepen szerintem járhatatlan, a harmadik lehetőség már nagy kerülőt jelent és hátulról közelíti a várat. Mi ezt választottuk. A fonódó piros-sárga sávon kezdtünk majd a sárgán folytattuk és egy jelzetlen úton értük el a várat ahova a sárga rom jelzések is vezetnek. 





1 abból a sok kabócából akik muzsikáltak nekünk egész nap!

Mivel száraz idő volt úgy gondolom, hogy az egyenes azaz NY-i ágon talán fel tudtunk volna jönni, persze erősen nyelv lógatva de itt lehet oldalazva fától fáig menni. A vár óriási sáncain is sikerült átmásznom, itt is inkább az ereszkedés ami számomra nehéz volt. A tájékoztató tábláig kell eljutni és ott már lehet keresni a kódokat, mindkettő rendben volt.

A keskeny gerinc úton könnyen követhető az ösvény ezt oda vissza megjártuk. Találkoztunk a terület erdészével is aki érdeklődött az útvonalunk iránt és jelezte, hogy sok helyen telepítettek ki méheket a hárs virágzásra legyünk óvatosak. Köszönjük az információt.




A sárga sávra visszatérve a Szent László-hegyen K-felé mentünk tovább egészen a fából készült, pirosra festett erdei keresztig. Ennek történetét nem találtam meg, de feltehetően eredetileg zarándokok állíthatták mint a hegy É-i oldalánál a Jaba völgyében a Képes-fát.


Nagyon szép, öreg erdőben vezet az út már az elindulástól, a keresztnél D-re kanyarodik a sárga sávunk és mi is. Ezen az úton lehet megközelíteni a Kási-várat, igaz a letérésnél egy közel 3 km-es kunkort kellene tenni. No mi ezt átvágtuk. Egy néhány 10 m-es fasor még egészen jól járható, aztán ugyanennyi csalános, persze olyan kellemes fület is csípő magasságú, majd kiérünk a rétre. Máskor is jártam erre akkor le volt kaszálva és az erdő mellett gyorsan el lehetett érni a várhoz vezető utat. 







Most ez nem ment gyorsan, hiszen a térdig érő fűben a cipőnk percek alatt tele lett mindenféle szúró, bökő, harapó vacakkal. Na, de megspóroltunk kb. 2 km-t. Cipőinket járhatóvá téve gyorsan elértük a várat, itt már van 1 db asztal is 2 paddal ahol jó volt megpihenni. A Vendégkönyvet viszont tényleg kár volt eltüntetni!

Nekem a Kási-vár belső várát még sosem sikerült bevenni, mert a tériszonyom miatt nem tudok fel/le mászni. Ilyenkor jó egy túratárs segítsége aki most sem hagyott cserben, köszönöm. A Kási-vár pihenőhelyénél kitöltöttük az igazoló lap még hiányzó kódjait és 2022.06.18.-án 12 óra 56 perckor a térerőt kihasználva azonnal elküldtük Lajosnak, az igazoló fotókkal együtt. 

Itt futottunk össze egy másik túrázó párral, - Millei Zsolttal és túratársával - Ők Ságvárról indultak és bizony jó nagy szakaszt terveztek be erre a napra. Más ezt a túramozgalmat 2-3 nap alatt is lejárta, nekem ez 11 túrával jött össze. Nem bánom, mert így éreztem jól magam. 



Ennek a napnak viszont még nem volt vége, mert a DDP szakasz teljesítés miatt még el kellett jutni Bábonymegyerre. Azt a bizonyos legelőt most nem vágtuk le, megkerültük ahogy illik a rom jelzésen majd a piros sávon mentünk tovább. Megjegyzem a rét D-i része már le volt vágva , egy kicsit még korán jöttünk, pár nap múlva talán mindet lekaszálják.

A faluba vezető út lehetőséget nyújtott a kukorica és napraforgó vetések állagának megismerésére. Szerintünk visszamaradtak a fejlődésben mert nem tudtunk az árnyékában megpihenni, alacsonyra nőttek. A Nap viszont kellemesen szembe sütött de a szellő lengedezése jót tett. 



Megnéztük a szovjet katonák emlékoszlopát, és a Patkó Pista betyár kopjafáját is. A temető előtti vízcsapnál sikerült kicsit lemosakodni, felfrissülni és utolsó erőnkkel eljutottunk a DDP pecsétig, és a mellette lévő kocsmáig ahol sikerült a folyadék veszteséget pótolni és tartalékot is képezni.

3 litert megittam eddig, abból 2 liter még jéggé volt fagyva reggel. A vonatunkat viszont lekéstük. Legalábbis azt amit beterveztem - azért volt még később is , sosem tervezek az utolsó járatra.



A túrázók Somogyi védőszentje Soós Lajos és kedves felesége Margit személyében azonban kisegített bennünket, hiszen a túra teljesítését igazoló jelvényt helybe hozták nekünk , és ünnepélyesen át is adták. Természetes volt nekik, hogy kisegítettek bennünket egy fuvarral Zamárdiba és onnan már könnyen hazaértünk. Köszönjük szépen.

A DBV túramozgalmat 3 természetjáró egyéni munkájával hozta létre. Nem egyesületi háttérrel, nem EU-s támogatással, hanem csak úgy , a természet iránti szeretetből és odaadással.

Ilyenkor elgondolkodhat az ember azon, hogy akik készen kapnak egy mozgalmat, ami sokkal rövidebb, ingyen kapott igazoló füzettel és jelvényekkel   azt se képesek tisztességesen fenntartani és ezért még pénzt is kérnek! A természetjárásnak is vannak vámszedői! Igen, egy Somogyi túramozgalomra gondolok! 


Somogyban és talán máshol is példamutató az a munka amit hárman összehoztak, köszönöm szépen a munkátokat Margit, Lajos és Gábor.  


Az előző túrabeszámoló.

DÉL-BALATONI VÁRAK

 Ez valójában nem egy beszámoló, hanem inkább egy olyan összesítő féle. Végig jártuk a DBV--t , a mozgalomról most nem igazán írnék hiszen minden információ elérhető a saját honlapján



Az 51.-es számú jelvény.



A mi bejárásunk  11 túrával történt ezen a  111 km-es útvonalon. Természetesen sokkal kevesebb napon is teljesíthető, ha pedig valakinek csak a km számít akkor 2-3 nap alatt is le tudja járni. Az egészséges és átlagos teljesítési idő szerintem 5 nap körül van.  Miért tartott nekünk sokkal tovább? A válasz egyszerű, mert nem bírunk annyit menni. Másik szempont pedig az volt, hogy olyan szakaszolást csináljunk ami tömegközlekedéssel elérhető és gyakorlatilag lassúbb tempóval is teljesíthető. Ha valaki többet akar menni akkor össze vonhat szakaszokat és akkor máris gyorsabb lesz. 

Nálam az is számított, hogy ez hazai pálya, gyakorlatilag mindenhol jártam már és jó volt egy kicsit kitekinteni ismét Külső-Somogyra  és megnézni a régebbi túrák helyszínét, milyen most. Több már megszűnt illetve ma is élő teljesítmény túra is volt ezeken a tájakon és természetesen meg kell említeni a Fejérkőtől Tündérvölgyig túramozgalmat is ami részben az elődje is volt ennek a szép útvonalnak.

Mi a Somogyvár --> Ságvár irányban teljesítettük a szakaszokat bár volt amit visszafelé a közlekedési lehetőségek miatt illetve a végéra még a váras szakaszt tettem mert szerintem az a legszebb és legnehezebb rész.

Néhány általános információ, - vélemény - van egy ajánlott útvonal ami elsősorban azoknak jó akik 20-30 km-t tudnak menni, rövidebb szakaszokban a ki/beszállási pontok miatt többször kellett más útvonalat keresni. Természetesen a kódokat és fotós helyeket érintve, ezek között kettő olyan van ami számomra nem volt most elérhető, a Bóbita-forrásnál nem tudtam lemászni, de más megközelítéssel ez a pont nem nehéz. A Kási-várnál pedig szintén ilyen tériszonyos gondom volt nem tudtam felmenni. 

Az összes túrán velem volt kedves túratársam Jolika,  Ő szintén nem  szaladós stílusban  túrázik de  legalább nem volt tériszonyos, köszönöm, hogy Veled tarthattam. 

Érdemes tudni, hogy a túramozgalom gyakorlatilag végig a SEFAG erdeiben vezet és ez nagyvadas vadászterület. Itt minden évben szeptembertől 1-2 hónapig általános erdőlátogatási korlátozások lehetnek a szarvasbőgés ideje alatt és később télen a vaddisznó hajtások miatt. Ezeket a vadászat miatti korlátozásokat be kell tartani ez nem játék és vitának sincs helye. Tessék alkalmazkodni. 

A logisztikához kizárólag a heyjoe.hu-t használtam , a terepen volt velem túra GPS is de főleg a kódok helyének pontosítása miatt. Kutyák ellen Dazert szoktam használni, de nem volt rá szükség sehol. A terület nagyon kullancsos erre is számítsatok. Az utak járhatósága jónak mondható bár vannak kisebb szakaszok ahol dúsabb lehet a vegetáció. 

Az igazoló helyek állapotát rendszeresen beírtam az erre a célra kialakított fórumba, tegyétek meg ti is ezzel is segítve másokat, részletesebb beszámolóitokat, fotóitokat pedig szívesen látom én is.

Mindenkinek kellemes és érdekes DBV túrázást kívánok.

Részletes túrabeszámolóim:

1.  2021.10.16. Hács - Somogyvár

2.  2021.10.21. Hács - Gyugy (Szőlősgyörök)

3.  2021.10.26. (Balatonboglár) Rácfa - Géri-hegy (Szőlősgyörök)

4.  2021.11.13. Látrány - Kis-hegy (Balatonlelle)

5.  2021.11.20. Látrány - Teleki

6.  2022.01.08. Kereki - Nezde - Szólád

7.  2022.02.12. Kereki - Szántód

8.  2022.04.10. Zamárdi - Balatonendréd

9.  2022.05.14. Balatonendréd - Töreki

10.2022.06.18. (Jaba-puszta)  Böre-vár - Kási-vár (Bábonymegyer)

11.2022.06.11. (Jaba-puszta) Bújó-lik - Ságvár


Köszönöm a túramozgalom létrehozóinak azt a munkát amivel ezt az útvonalat kidolgozták, kijelölték, és a tartalmas honlap segítségével bárki számára elérhetővé tették. 

Érdemes tudni, hogy a DBV-t Nekik köszönhetjük: Soósné Élő Margit Éva, Soós Lajos, Csernus Lukács Gábor.


Az 51.-es teljesítő.


2022. június 11., szombat

Ali-rét - Ságvár (DBV)

 A DBV túramozgalom Somogy legszebb részeiről ad áttekintést és elkalauzol Külső-Somogy dombvidékére, melynek hangulata egészen középhegység szerű és nagyon érdekes dolgokat láthatunk a túrán, ami máshol nincs!


Pár éve nem jártam erre de előtte sokszor, hiszen rendszeresen részt vettem a Ságvári rendezésű teljesítménytúrákon.   (ez csak egy a sok túrabeszámolóból, ha gondolod keress rá.)

Mivel a nyár is megérkezett és ilyenkor le kell állnom, mert "túlmelegedhet a motor" szerettem volna mielőbb végére járni ennek a mozgalomnak. Eddig sorban csináltuk Somogyvár felől de most ki kellett hagynom egy szakaszt az időjárás miatt.


A csapadék térkép érdekes jelenséget mutatott, ez a dombság csak pár millimétert kapott az elmúlt napokban a megye egyéb területeihez képest - bár a csoportos vándorlás résztvevői nyilván ennek sem örültek. 

Az köztudott, hogy Somogyban a turistautak legfőbb anyaga a ragadós, csúszós, cuppogós sár azaz a lösz. Ha valaki nem ilyennel találkozik akkor vagy eltévedt vagy bejött neki az időjárás. Mi is így jártunk, ez bejött. 






Zamárdi átszállással indul a túra Jaba-pusztáig. Igaz a logisztikát is úgy alakítottam, hogy minél kevesebb lehetőséget kapjon a dagonya. Ismerve a területet az Ali-rét felé vezető SEFAG -os engedélyköteles úton értük el az erdőt, természetesen gyalog. Távolról benéztünk a vadászház felé, csend volt, csak egy rendőrségi autó kerülgetett bennünket de nem szóltak semmit. Megnéztük a Böre-várhoz vezető sárga rom jelzés alsó végét , jártam én már arra tudtam, hogy jobb most elkerülni. 





A Tökölő túrákról ismert Képes-fát is felkerestük a Jaba-völgyben, nagyon látványos még így száradóban is. Továbbra is a patak völgyét követtük a sárga sáv jelzésen, ezt a szakaszt gondoltam esetleg sárosnak de itt sem volt semmi probléma. A napos mezőgazdasági területekre érve szép nyári időben, sok virág mellett túráztunk.





A Ságvárhoz tartozó pincéknél már emelkedett az út de nem veszélyes. Sok érett meggyfát és cseresznyét is láttunk, mondom láttunk és nem taroltuk le, csupán megkóstoltuk, hogy rendben van e. Rendben volt.

A közeli Bujó-lik előtt pihentünk egyet annál a pincénél ahol a tt. ellenőrző pontja szokott lenni aztán nekivágtunk az emelkedőnek. 






Persze ez sem nagy és a dús vegetáció inkább nehezítette a haladást de azért csak megtaláltuk a mesterséges barlang száját és át is keltünk rajta. Ez egy fotós igazoló hely természetesen erről nem szabad megfeledkezni. A falu felőli oldalon is van vegetáció így még az utat is elhagytuk egy kicsit de néhány  tucat méter után már jobb volt a helyzet.




Gyorsan elértük a horhót amiben ez a táj is igencsak gazdag, olyannyira, hogy pár éve a leomló löszfal egy tragédiát is okozott. Most itt is gyorsan le tudtunk ereszkedni, pár fa ugyan kidőlt de kit érdekelt, aztán a falun is átkelve megcéloztuk a református templom tornyát mivel a Ságváron leolvasandó kód ott található az egykori Római kori maradványok mellett.









Természetesen ez is rendben volt. Innen vissza sétáltunk a település főutcájára, és Siófokra buszoztunk ahonnan jó a közlekedés hazafelé. 

Ezzel a túrával tulajdonképpen elértük a túramozgalom végét de egy szakasz a hatalmas földvárakkal kimaradt így még egy túra vár ránk.


Az előző túrabeszámoló                           A következő túrabeszámoló