Ismét sikerült nosztalgikus területen túrázni, de hát mi nem az Külső-Somogy területén. A Cinege túrák vidéke ez de a Balaton Körtúra is erre vezet, így aztán jó volt újra végigjárni, végig nézni ezt az útvonalat is ezúttal a DBV teljesítés céljából.
Kellemes időt fogtunk ki így kb. 30 fok is volt a csúcs időszakban és pontosan a nyílt terepen. Miről is szól ez a túraszakasz? Endréd felől indulva tavak, aztán még tavak, több helyen birkákkal színesítve, majd kiérve az Endrédi-patak völgyéből következnek a szántóföldek és hamarosan elérjük a Cinege-patak felduzzasztásával létrehozott újabb tó sorozatot Töreki határában. Mindkét tó sorozatnál tanösvényt alakítottak ki.
Ismét találkoztunk túrázókkal, Endrédig együtt utaztunk egy párral akik elsődlegesen erre a napra a Balaton körtúra befejezését tűzték ki ami ugye Aligáig tart. Számomra ez elképzelhetetlenül sok és Ők még azzal is színesítették a túrát, hogy elmentek a Kis-horoghoz fényképészkedni, mert, hogy a DBV-t is csinálják. Endrédről gyorsan kiértünk a halastóhoz, ahol nagy élet volt horgászverseny formájában és emellett sok bográcsot is kevergettek.
Ha jobban megnézitek ezt a nádast akkor áll benne több horgász stég, valamikor ez így nézett ki:
Szép ez a parti útvonal ami később átváltozik tanösvénnyé de az már eléggé elhanyagolt, nyilván a fenntartásra már nincs pénz. Az Endrédi -tavak É-i végénél jártunk amikor utolértek és elkerültek a túratársak.
.
A Csipkebokor tanösvény a falu határából indulva nyolc kilométer hosszan mutatja be a környék természeti értékeit. A Natura 2000-es területen kanyargó túraútvonal hét megfigyelőhelyet érint.
Az őshonos növény- és állatfajok életéről a halastavak, vadászlesek mentén kihelyezett információs táblákon olvashatnak a túrázók. Fellelhető itt többek között a kócsag, a szürke- és vörösgém, az egerészölyv, a barna réti héja, a gyurgyalag, a tavaszi hérics.
Az útvonal legmagasabb pontján kialakított pihenőhelyről a Balaton panorámája tárul a kirándulók elé. A tanösvény névválasztása sem véletlen: utal az útvonal mentén fel-felbukkanó csipkebokorra és a híres endrédi csipkére, a község egyik jelképére, mely több mint száz éve öregbíti a község hírnevét.
A szántók K-i oldalán egy öreg diófás terület volt valaha amit teljesen kivágtak még a tuskókat is kiszedték így talán remélhetőleg újra telepítik valami oxigént is termelő növénnyel. Fotó archívumomból azért előkerestem egy képet ahol még élnek a fák.
Ők már nincsenek velünk.
A Töreki határában álló madár megfigyelő torony még meg van, szép pihenő hely lett itt kialakítva és van néhány játék is azoknak akik nem szeretnének megöregedni.
Siófok nyugati határában, a löszdombok közötti völgyben helyezkedik el a 300 hektáros Töreki Természetvédelmi Terület, amelynek legfőbb értéke a Cinege-patak, a környék egyetlen Balatonba torkolló, élővizet szállító vízfolyása. A változatos táj sok élőlénynek ad otthont, amiket a 9 kilométeren húzódó, tizenkét állomásos tanösvény mutat be. Habár a tó a Balaton szinte közvetlen közelében helyezkedik el, mégis elég távol esik ahhoz, hogy partján a legnagyobb nyári nyüzsgésben is pihentető megnyugvást találjon egy-egy horgász és család.
A patak táplálta mesterséges tavak mentén húzódó tanösvény első állomását a 7-es főút Siófok és Balatonszéplak közötti szakaszán a 116-os kilométerkőnél Töreki felé fordulva érhetitek el. Láthattok itt rétihéját, partifecskét és gyurgyalag-kolóniát, de egy madármegfigyelő segítségével a vonulási időszakban számos, hazánkban nem honos fajt is elcsíphettek. Ezen kívül játszótér, tűzrakóhely és két pihenőhely is várja a túrázókat.
Itt már nagyon meleg volt így egy jót pihentünk, aztán a tanösvény árnyas erdei útján indultunk a Cinege-forrás felé megkeresni az erre a szakaszra rendelt kódot.
Szép ez az útvonal, jól járható , le van kaszálva végig, így elég gyorsan haladtunk. A tavak keresztezése után a tanösvény egy kicsit hullámzik a domboldalban a villanypásztor kerítése mellett de mivel itt is le volt vágva a fű könnyű volt a haladás.
Egy öreg fenyő alatt azért megpihentünk, majd leereszkedtünk a völgybe és elértük a forrást.
Itt mindkét kód könnyen megtalálható, van pad is pihenni de ami még fontosabb a forrás is üzemelt. Hűs vizéből legalább 0,5 l-t magamba vettem, semmiféle mellékhatása nem volt.
Ezzel a túrával elértük a DBV K-i részén azt a nagy kanyart ahol az útvonal D-felé kanyarodik a dombok közé és eltávolodik a Balatontól.
Következnek Somogy legnagyobb földvárai a Ságvár környéki erdőkben.
Az előző túrabeszámoló. A következő túrabeszámoló.