2021. október 26., kedd

Rácfa - Géri-hegy - Szőlősgyörök (DBV)

 Szeretem a túramozgalmakat, mert egy határozott irányt és programot adnak esetenként sok évre de hónapokra biztosan. A DBV is ilyen. Arra a szakaszra megyek amelyikre akarok, magam választhatom ki az időpontot, az időjárást, a logisztikát és nem utolsó sorban az esetleges túratársat is. Olyan gyorsan megyek ahogy akarok, akkor állok meg amikor akarok és azt nézem meg amit akarok. A túramozgalmakat kidolgozó természetjárók mindig jobban tudják, hogy mit érdemes megnézni egy adott területen és ennek megfelelően tervezik meg az útvonalat. Természetesen itt is sok új információhoz juthat - akinek van rá igénye.

Most a DBV van terítéken és ebből teljesítettünk ismét egy szakaszt. Aki végig szeretné járni az eddigi és remélhetőleg az elkövetkező beszámolók alapján megteheti akár egyesületi szinten is.




Tömeg közlekedtünk most is a Balatonboglári Borgazdaság előtti buszmegállóig. Innen kb. 2 km rá gyaloglással érjük el a Rácfa ellenőrző pontot. Sok árnyékra itt nem kell számítani ameddig a szem ellát szőlőt találunk. Sok felé maradt méz édes csipegetni való a tőkéken - megkóstoltuk.




Innen egy alsóbb rendű aszfaltos út vezet Szőlőskislakra ami Balatonboglár része. Van bolt , és kocsma is valamint kényelmes pihenő hely. 







A településről kikanyarodva egy kicsit emelkedik az út és megnézhetjük a Gaál-kastélyt  és kastélyparkot is. Természetesen magán terület, csak a kerítésen kívülről. A tulajdonos neve is változott már. 




Ágoston-Madách-Gaál-kastély: 

A somogyi dombok lankái között, szőlőültetvényekkel körülölelve, festői szépségű környezetben található a szőlőskislaki Gaál Franciska, a harmincas évek ismert színésznőjének kastélya. Az 1901-ben Ágoston József által építtetett eklektikus kastély később a Madách család, majd a Bogát család tulajdonába került. 1930-tól Gaál Franciska színésznő tulajdona. Államosítás után a Balatonboglári Állami Gazdaság tulajdonába, s kezelésébe kerül. A kastélyban bormúzeumot, s termék bemutató helyet hoznak létre. A rendszerváltozás után is a BB-rt-hez tartozik, de jelenleg már magántulajdon.


 

 Lassan erdős területre érkezünk a szőlők után ez a Landord , akik elég nagy tapasztalatú természetjárók emlékezhetnek az egykor erre vezető Boglárka teljesítménytúrákra



Érdekes, dimbes-dombos,  szép terület. Az őszi színek pedig még szebbé teszik. Az erdőket elhagyva ismét szőlők közé kanyarodik az utunk és határozottan emelkedni kezd. Ez már a Géri-hegy kaptatója ahol a fák között egy útkereszteződésnél találjuk a következő kódunkat. Mielőtt beérünk az erdőbe - ha ebbe az irányba mész -érdemes hátra nézni. Ha a motor zúgást is hallod akkor meg főleg nézz körűl. Nagyon szép a kilátás a hegyekre, Fonyódra és a Badacsony környékére. Most párás volt a levegő de azért nagyon szép. A zöld sáv jelzés itt is elég jól követhető bár nem olyan új mint az előző szakaszokon. 





A zöld jelzésen kívül sárga sáv is található a térségben és ez a jelzés érinti az egykori Szőlősgyörök - Kopasz-berek területén állott vár maradványait is. Az egykori mocsárvár nem könnyen kereshető fel, mivel a terület ma is vizenyős. Nagyjából a Géri-hegy alatt található a halastótól kissé É-ra.

A vár maradványait Nováki Gyula 1958-ban Koltay Péter (Szőlősgyörök) kalauzolása mellett járta be első ízben és vázlatosan felmérte. Szőlősgyörök község É-i végétől E-ra 800 méterre, Szőlőskislak felé vezető országúttól K-re 200 méterre van a vár maradványa.422 A vár D-i árka egy vonalban van az alacsony dombhát K-i aljában lévő halastó E-i duzzasztógátjával. A vár területét nehéz meghatározni. Alacsony, lapos domb, relatív magassága 2 m körüli. D irányából sánc és árok védte egyenes vonalban, hossza kb. 43 m. Mindkét vége elmosódott. A sánc belső magassága 0,5 m körüli, az árok szélessége 8 m, mélysége 1-1,5 m. Régebben kocsiút vezetett rajta végig, ezt nem használják, bebokrosodott. A vár K-i oldalán, az előbb leírt sánchoz derékszögben csatlakozva, igen alacsony, alig 20-30 cm magas sáncféle húzódik E irányába, ugyancsak 43 m hosszan, szélessége 1-1,5 m körüli. A vár többi oldalán mesterséges erődítésnek nincs nyoma a felszínen. A D-i sánc és árok vonalától kissé beljebb, 12 méterre határozott perem indul, mely a Ny-i oldalra átkanyarodik, majd az E-i oldalon csatlakozik a K-i oldal alacsony sáncának végéhez. A vár E-i, ÉNy-i oldala alatt mély árok húzódik, de ez újkori vízlevezető árok. Valószínű, hogy ugyanitt várárok volt eredetileg. Még egy külső védővonalnak tűnő vonulatot kell megemlíteni. A K-i alacsony sáncfélétől tovább K-re 30 méterre, vele párhuzamosan egy ugyanolyan, alacsony sáncféle vonul, mindkét vége elmosódott. É-i vége nyilván a nagy árokhoz csatiakozott, de az új árok ezt a részt megváltoztatta. D-i vége kissé a D-i sánc felé kanyarodik, de attól még távol megszűnik E külső várrész területének D-i lezárását közelebbről nem ismerjük A belső vár közepén bolygatási gödrök látszanak, a felszínen sok téglatöredék hever, ugyanígy a külső várrészben is. Teljes területe 110x50 m, 0,47 ha. A belső várrész 35x36 m, 0,12 ha. Történeti adatot nem ismerünk, a helyi hagyomány szerint török vár volt. Jellege alapján késő középkori. 

Magyar Kálmán-Nováki Gyula: Somogy megye várai a középkortól a kuruc korig 2005.

Forrás: http://varak.hu




Van itt a sárga jelzés mellett egy új kori várszerű épület ami elhagyatottnak tűnik. Még nyomozok utána... Update: állítólag vendéglő lett volna, de nem készült el.


A jelzésünk kanyarodik egyet Szőlősgyörök felé de a falu előtt elmegy Gyugy irányába. Mi itt elbúcsúztunk a jelzésünktől és a korábbi túrán már megismert faluba mentünk be ezúttal egy másik úton.  Jól tettük mert így találkozhattunk a Göre túrák névadó főrendezőjével is Göre Gábor bíróval.  




A vidám kis szobor után már nincs messze a buszmegálló ahonnan Balatonboglárra vagy akár Kaposvárra is eljuthatunk, ki mikor ér ide. Mi Bogláron keresztül jöttünk haza a vonat kényelmesebb és esetünkben gyorsabb is volt. A Jankovics-kúriát csak a buszból néztük meg, talán legközelebb marad rá idő. 

Ez a szakasz lazább, kényelmesebb, ezzel kiértünk a Hács - Gyugy zsákfalvak területéről és a további túrákat már könnyebben tudjuk megközelíteni. 


Az előző túrabeszámoló.                                  Következő túrabeszámoló.

2021. október 21., csütörtök

Hács - Gyugy (DBV)

 Ismét elvonatoztunk/buszoztunk Hácsra a sofőr csodálkozott is, hogy reggel ilyen sok az utasa (2 fő). Ezúttal az ellenkező irányba indultunk a zöld sáv jelzésen. Az út egy kicsit a faluban kanyarog majd szépen szívósan emelkedve érünk erdei terepre. 




Helyi lakosoknak köszöntünk, ez így illik és volt aki még útba is igazított bennünket , hogy merre is van a turista út. A jelzések végig jók , követhető az útvonal minden segédeszköz nélkül. Viharos szél volt , a fák recsegtek, ropogtak és törtek is, kissé félelmetes volt a hang. Egy szép nagy siklóval is összefutottunk, határozottan sziszegve adta tudtunkra, hogy hagyjuk békén.  




Aztán az első dombot leküzdve leereszkedtünk Béndekpuszta alá a völgybe, itt jelzést váltva a zöld rom jelzést követtük, de a már ritkásabb erdőben a szép gesztenyesor jelezte, hogy itt valaha emberek éltek. Itt tartottuk az első pihenőt, körül néztünk, fotózgattuk a romokat, a régi sírokat és persze a mozgalmi kódot is megkerestük. 






Béndekpuszta tipikusan az a fajta település, amit nem nagyon érdemes a térképen keresni, mivel nincs is rajta. Történt ugyanis, hogy miután az utolsó lakója 1983-ban elhagyta, a falu házait lebontották, és az utolsó tégláig elhordták. Amit az ember elhagyott, azt a természet birtokba vette, és Béndekpuszta szépen lassan beleolvadt a somogyi rengetegbe. De nem tűnt el nyomtalanul, és nem merült feledésbe. Emlékét máig őrzi egy kis klasszicista templom és egy középkori templom romjai.
A régi, szerencsétlenül járt templom romjait hátul, a klasszicista kápolnát megkerülve találjuk. Feltehetően a XII. vagy a XIII. században épült, gótikus stílusban. Az egyhajós épületből mindössze a boltív és az oldalfalak töredékei maradtak meg.

A régészek az 1950-es, 60-as években végeztek a környéken feltárásokat, melyek során edényégető kemencékre és egy V. századi germán falu temetőjére bukkantak. A sírokban a csontok mellett ékszereket és aranyat is találtak. Az egyik legfontosabb lelet pedig egy IV. századi agyag cseréptábla töredék, melyen egy gót nyelvű bibliafordítás részlete olvasható.
Forrás: pusztulat.blog.hu


A kis templom állapotában nem láttam változást, kb. 5 éve jártam erre. Nézelődés után vissza tértünk a zöld sávunkra és öreg és fiatalos vegyes erdőben a dombok gerincén ment tovább az út. A sok vadászles, a túrások és az etetők jelezték, hogy az erdő őslakossága is rendben van.






  Gyugy felé közeledve a széles földút leereszkedik a völgybe, az út szélén egy hatalmas vízmosásos kráter látható de a megélhetési hőtőgépszerelők jóvoltából hatalmas mennyiségű szemét van bele szórva. Egy szép , öreg erdőben ilyet látni elszomorító. 




Pedig közel van a falu ahol sokat próbálnak tenni azért, hogy oda csalogassák a túrázókat, kirándulókat. Igaz ez a szemét hegy nincs szem előtt ezért el is küldtem az önkormányzatnak a képeket, és a koordinátát is. (meggyőződésem, hogy tudnak róla)


A XIX. század első felében épült, Kacskovics Ignácz építtette, de 1865-ben részben átépítették a klasszicista stílusú kastélyt. A régi gazdasági épületekkel, parkkal övezett kastély magántulajdonban van. Egy német házaspár vásárolta meg több mint 10 éve. Azóta csak az állagmegóvás legelső, ám egyben legfontosabb lépése történt meg, a tető felújításra került.Folytatásnak azóta sincs nyoma.

Benéztünk a Kacskovics kastély udvarába is, mintha a mellék épületben lakna valaki, de most embert nem láttunk. 



A templom

Nemcsak Gyugy, hanem egész környékének legrégebbi és legértékesebb műemléke az itteni Árpád-kori templom. Mintegy 900 évvel ezelőtt épült román stílusban, 1999-ben került sor felújítására, ennek során egyre szebb, ép részletek kerültek elő a régi falakból. Helyreállították a szentély ablakait és a teljes bejáratot, valamint megtalálták a sekrestye és a dongaboltozatú tető részleteit is.
A templomot több méter magas középkori földsánc veszi körül, ennek átvágásakor már a munka kezdetekor újkori sírok kerültek elő onnan, így a munkát abbahagyták.
Forrás: geocaching.hu






Gyugyot az Árpád-kori templomnál értük el. Ez a terület valaha egy várnak is helyet adott, de most a turizmus az amire koncentrálnak. Szerintem kicsit eltúlzott az amit itt összehordtak, de persze nem vagyunk egyformák. A muzsikáló házikó és a kilátó újdonság volt ezeket még nem láttam. A kálváriát idéző stáció sort ötletesnek tartottam már régen is de van ami nekem sok. Nem is néztem meg mindent, a vonalakat főleg nem, ez már számomra a butaság határát súrolja. 





A faluban is a zöld sávon vezet az út és nem sokkal a falu vége előtt a szőlőhegyre kanyarodik fel. Itt a mozgalmi túrázást megszakítottuk és átsétáltunk a szomszédos Szőlősgyörökre mivel ez a falu már kilóg a zsákból, ide a tömegközlekedés is jobban be van vezetve. 




Délután van kényelmesen elérhető közvetlen busz Kaposvárra és este 6-ra haza is értünk. Ha tehetjük majd folytatjuk. Ez egy szép szakasz ahol az erdők mellé már több műemlék is párosul és kínál élményt a felkeresésük. A DBV útvonal egyik legszebb része - szerintem. 

Nyilván ez is hozzájárult, hogy ismét van kedvem túrabeszámolót írni, köszönöm a lehetőséget!


Az előző túrabeszámoló.                          Következő túrabeszámoló.