2023. január 14., szombat

Vörs

 A kilátó

A Kis-Balaton félreeső területeire enged szélesebb betekintést a Vörs településtől valamivel nyugatra épült kilátó. Ornitológiai megfigyelésre például keresve sem találhatnánk alkalmasabb pontot a környék hihetetlenül gazdag madárállománya miatt. A Somogy megye nyugati határán fekvő község, Vörs története egészen az Árpád-korig nyúlik vissza. Nevét írásos dokumentum először a 13. és a 14. század fordulóján említi, több helyen Wers formában. A falu többször tűnt már fel a híradásokban azzal, hogy ide költözött haza először gólya a tél vége felé.A Kis-Balaton természetvédelmi területéből magasodik elő az egyszerű, de impozáns, fa szerkezetű kilátó, ahonnét remek lehetőségünk nyílik a környező élővilág tanulmányozására. Nem messze innen pedig a Marót-völgyi csatorna csordogál, amely fölött egy bájos kis fahíd ível át.A magasles a vörsi Ady Endre utca felől nyíló földúton közelíthető meg autóval. Az utat dús növényzet és buja nádvilág szegélyezi. Ingyenes parkolót is kialakítottak a közelben, ahonnét végül egy rövidebb sétával érünk el a kilátóhoz.






Szent Márton Templom

Szent Márton tiszteletére szentelt, ma műemléki védelem alatt álló római katolikus templom 1720-ban épül későbarokk stílusban, nevezetes barokk stílusú tornyát 1845-ben kapta. Mai formáját 1906-ban nyerte el. Főoltárának közepén Szent Márton könyvet és fehér ludat tartó szobra áll. A kereszthajóban az Amiens-i jelenetet ábrázoló modern üvegablak van. A templom előtti Szentháromság szobor talpazatán Szent Domonkos, Szent Vendel és a kezét áldásra emelő Szent Márton püspök szobra látható. 1948 óta advent első vasárnapjára a templomban építik fel Európa legnagyobb természetes anyagokból, mohából, zuzmókból, élethű figurákból készülő beltéri híres betlehemét, amely Európa egyik, ha nem a legnagyobb templomon belüli Betleheme.






A vörsi Betlehem

Európa legnagyobb beltéri Betlehemének története egészen 1948-ra nyúlik vissza. Egy falubeli kezdeményezés hatására lebontották a Jézus Szíve oltárt a templomon belül, és annak helyére egy kisebb Betlehemet építettek. Ma már több mint 60 négyzetméteren csodálhatják meg látogatói advent első vasárnapjától kezdve egészen január végéig. Az óriási Betlehem gipszből, az ember és állati figurákat leszámítva pedig kizárólag természetes anyagokból készül. A 3 köbméternyi tuja, 20 darab fenyőfa és négy köbméternyi faanyag felhasználásával készült betlehem építése 10 napon keresztül zajlik, és kizárólag a falubeliek kitartó és jól megszervezett csapatmunkája. Minden évben teljesen más elrendezéssel, folyamatos újításokkal várja több tízezres hazai és külföldről többnyire német, francia vagy éppen amerikai látogatóit.






Tűzoltó Múzeum

Nem kell sokat sétálnunk, hogy ellátogassunk Magyarország első vidéki Tűzoltó Múzeumába, mely 1983-ban nyílt a falu akkori Tűzoltó szertárában a Somogy Megyei Múzeumok Igazgatósága, a Somogy megyei tűzoltó parancsnokság és a budapesti Tűzoltó Múzeum összefogásával. Az országban azóta sincs párja a több mint 70 m2 alapterületen berendezett „A tűzvédelem a századfordulón” című állandó kiállításnak. A terem központjában igazi ritkaság, egy Geittner és Rausch – féle kézi működtetésű kocsifecskendő és egy Köhler-féle benzinmotoros szer tárul szemünk elé. Egyéb tűzvédelmi történelmi kincsek mellett látható még továbbá a Mátrai gyár lóvontatású létrája, gőzfecskendő, szegedi Köhler motorosszer, Seltenhofer gyártású süllyesztett medenc és kocsifecskendő, és előkocsis mozdonyfecskendő is.








Talpasház (tájház)

A híres vörsi Tájház története egészen 1961-ig megy vissza, amikor még 6 darab füstöskonyhás talpasházat számolhattunk a Dózsa utcában, melyek közül 5 db az évek alatt elöregedő falaival lebontásra kerültek. Annál nagyobb értéket képvisel az 2015.-ben az Oktatási és Kulturális Minisztérium Vendégváró tájházak című pályázati keretének köszönhetően felújított utolsó ház. A Kis-Balaton hagyományos használati eszközeit, elsősorban a népi halászati módszerekhez kapcsolódó szerszámokat, a táj népi építészetét, a lápból élő pákászok életmódját ismerhetjük meg belépve.










Szöveg forrás: Vörs település honlapjai.

2023. január 7., szombat

Három Királyok túra

 A szabadidős rendezvényt két év kényszerszünet után rendezték meg ismét. A családok, baráti társaságok ezúttal is a kaposfüredi iskolánál gyülekeztek és adták le a nevezési díjat, vagyis az egy-egy tábla csokoládét, vagy valamilyen édességet.




Az adományokat a szervezők hagyományosan a város szociális intézményeiben osztják szét, így a többi között az anyaotthon, a hajléktalanszálló és az idősotthonok lakói között.





A résztvevőket Szita Károly polgármester és a településrész önkormányzati képviselője, Nagy Attila köszöntötte, majd a menet elindult a szőlőhegyre. Ott a gazdák zsíros kenyérrel, teával és forralt borral várták a mintegy öt kilométert teljesítő túrázókat.









2023. január 1., vasárnap

Újévi Deseda

 Egy kis Deseda menti sétával kezdeni az évet nem jelenthet rosszat. Megnéztük az épülő hidat, a téli álmát alvó kis meggyfámat és jó volt egy kicsit kimozdulni.