2020. június 28., vasárnap

Bugaszegi köztársaság


BUGASZEG

Bugaszeg egy  mély fekvésű terület Balatonboglár és Ordacsehi között, szelíd lankákkal, melyet az M7-es autópálya szel keresztül. A területen lévő egykori majorság - puszta - az 1940-es években Varga Béla egykori boglári plébános, későbbi Nemzetgyűlés Elnöke, illetve az egyház tulajdonában volt. A II. világháború és az azt követő politikai helyzet folytán a majorsági akolt széthordták és a földosztás során a terület magánkézbe került. (Meg kell említeni, hogy Varga Béla a terület lankáin - ma az autópálya 143+800 km szelvénye - két tüdőbeteg családnak hajlékot is építtetett, melynek nyomai ma is megtalálhatóak). A területet ma halastó-horgásztó, erdő és szántóföldek veszik körül, melynek kiemelkedő pontján, az egykori majorság mélyén, egy egykori cseléd lelkes unokája a régmúlt munkáskezeinek tiszteletére téglamúzeumot építget.






A habókos katedrális

Csere János már több, mint tíz éve saját erőből épít a bugaszegi szőlőhegyen egy olyan létesítményt, amelyet a környékbeliek - amíg készült - csak bolondvárnak, vagy habókos katedrálisnak neveztek. De most már egyre többen kíváncsiak az építményre. Ezt a csaknem kétszáz négyzetméter alapterületű, négyszintes épületet ugyanis egyedül Csere János építette a két kezével, használt téglákból és terméskövekből, és kezdetben - áram híján - maga keverte hozzá a maltert. A tulajdonos azt mondja: ez az alkotó munka jelentette számára a teljes kikapcsolódást az évek során, miután szakított a helyi képviselő-testülettel, amelynek két cikluson keresztül is tagja volt. A megnyugvást a nehéz fizikai munka jelentette számára - fenn a bugaszegi szőlőhegyen, ahol egykoron a nagyapja őrizte a grófék disznóit.






Csere János a kezdetekben csak gyűjtötte a régi, különleges jelzésű monogramos és címeres téglákat, köveket a szeméttelepekről, építkezésekről. Aztán úgy érezte, az igazi helyük ezeknek a ritka köveknek egy organikus épületben lenne. Így kezdett el épülni a Bugaszegi Királyi Téglamúzeum elnevezésű vár, és akik hallottak róla, hordták hozzá az évek során a használt téglákat.

Bejelentkezés ajánlott, mivel a tulajdonos nem állandó jelleggel tartózkodik itt. Csere János, 06-85/351-290.

Forrás: Geocaching.hu



2020. június 7., vasárnap

Csillagösvényen

A Zselici Csillagparkot és mellette a kilátót szinte mindenki ismeri, de azt kevesebben tudják, hogy a térségben egy 13 km-es tanösvény jellegű útvonal lett kialakítva ami valamilyen módon elméletileg legalább kapcsolódik a Csillagparkhoz. Ezt az útvonalat érdemes két részben lejárni és így nem okoz problémát senkinek sem. Minden létesítmény erdészeti úton megközelíthető így ideális esős sáros időben is. A túrákat oda vissza ugyanazon az útvonalon vagy nagyobb körtúrákkal is be lehet járni, bázishely a kilátónál lehetséges.  Ez az útvonal bicikli túrához ideális.

 Saját kezűleg és lábilag felmentem a kilátó tetejére! Tériszonyosként ez nagy dolog, lefelé nehezebb volt.

A Zselici Tájvédelmi Körzet, amelynek szívében létesült a Csillagpark, 2009-ben nyerte el a Nemzetközi Csillagoségbolt-park címet. A mesterséges fények hiánya, az alacsony szintű fényszennyezés miatt a csillagos égbolt olyan részleteit is láthatjuk szabad szemmel, amelyeket máshonnan lehetetlen megfigyelni. Mindemellett, a somogyi erdő is számtalan felfedeznivaló értéket rejt. 
A Nemzetközi Csillagoségbolt-park címre, erre a világszerte egyedi értékre alapozva a SEFAG Erdészeti és Faipari Zrt. létrehozta „A határ a csillagos ég – A Zselici Csillagoségbolt-park komplex turisztikai fejlesztése” című nagyszabású projektet. Ennek keretében valósul meg a Hotel Kardosfa*** Ökoturisztikai és Konferenciaközponttól egy kilométerre a Zselici Csillagpark komplexuma.
A SEFAG Zrt. 2012 novemberében 669 896 479 Ft vissza nem térítendő támogatást nyert az Új Széchenyi Terv Dél-dunántúli Operatív Programja „Komplex turisztikai termékcsomagok kialakítása” című DDOP-2.1.1/E, F – 12 – K2 – 2012 – 0004 azonosítószámú pályázati forrás terhére. A pályázat magába foglalja a jelenleg meglévő erdészeti földút fejlesztését, így mintegy 3,6 km-nyi útszakasz kapott új időjárástól függetlenül járható felületet. Ennek mentén helyezkedik el maga a csillagvizsgáló épülete, egy 25 méter magas faszerkezetű kilátó és 5 darab információs pont.

(valójában ez az 5 pont csak 3 mert 2 pont a régi út mellett lett kialakítva - Ropoly és Kardosfa közelében)




Csárdahely
Ez az elnevezés hajdani híres, mára eltűnt csárda emlékét őrzi, amely az egykor nagy forgalmú Régi Postakocsi-út utasait szolgálta.
A Csárdahely információs pont a szennai lakosú Zóka Peti Lidi néni házát jelképezi, amely a helyi építészeti stílus egyik jellemző épülete: talpas ház. A belső térben stilizált szabad kéményes tűzhely emlékeztet a régi életformára. A házban megindítóan szép régi képek emlékeztetnek őseinkre. 
Ez lenne az a hely ahol csillagászati vonatkozást egyelőre nem találtam ha csak azt nem , hogy ez is abból a pénzből épült és itt is sötét az ég. Az épület és benne a kiállítás valóban érdekes.  



Enyezdi erdő
Az enyezdi erdőben - amely egy, a török időkben elpusztított faluról kapta nevét - lévő információs pont olyan kis fa épület, amelynek félgömb kupoláján keresztül a csillagos égbolt látványát varázsolja nappal is elénk: a tetőnyílásokon keresztül beszivárgó természetes fény mutatja meg a valós éjszakainak tűnő látképet. 
Ez egy offline planetárium a kilyukasztgatott tetőn a fény kirajzolja a csillagképeket. Szép, látványos és ötletes.


Márcadói erdő
Az elpusztult, majd újratelepülés után nemrég elnéptelenedett Márcadóról elnevezett információs pont nyitott oldalaival pihenés során lehetőséget nyújt a környezet megfigyelésére.
A megfigyelő hely ideálisan szabadszemes és kis távcsöves (binokulár) megfigyelésekre lett kialakítva, Az íves fa felületre kell lefeküdni , majd a szemet szoktatni a sötéthez és nézelődni.




Ropoly 
A Ropoly információs pont a ropolyi tó mellett kapott helyet és a vizes élőhely bemutatását célozza kiegészítve az erdő-, vad- és a halgazdálkodás népi hagyományainak felelevenítésével.
Hasonlóan a Csárdahelyhez kb. ennek is ugyanannyi a csillagászati vonatkozása. Inkább a horgászokat szolgálja az itt lévő komplexum bár heverésző hely itt is van, de fedett.



Kardosfa (Tergócs-erdő)
A Kardosfa információs pont egy egyszerű négyzet alakú nyitott fa építmény, pihenőhelyként, szabadtéri oktató teremként használható. 
Hasonló a Márcadói létesítményhez de ez kisebb, kevesebb embert tud kiszolgálni.