OKT.Nagymaros - Hegyestető - Törökmező - Kóspallag
2007.03.31.
16 km
Börzsönyi kéktúrázásunkat úgy kezdtük, ahogy illik, Nagymaros vasútállomástól. Itt a dátumos MÁV pecséttel gond nélkül igazoltuk a túra szakasz megkezdését, bár egy kicsit sorba kellett állni, ugyanis ezen a napon volt a Julianus teljesítménytúra , igy voltunk néhány százan az állomáson. A települést a régi iskola és templom érintésével hagytuk el majd felballagtunk Hegyestetőre, a tt. résztvevői változó tempóban kerülgettek bennünket szinte végig a túrs során, de nekünk nem volt sietős.. A jelzések szép újak jól, követhetők , a Julianus Kilátónál a ttura alkalmi pecsétjét is begyüjtöttük, a geoládát viszont nem találtuk meg:-(. A toronyból nagyszerű a kilátás a Duna-kanyarra, nem szabad kihagyni! Nekünk a következő pecsételőhely a Törökmezőn volt itt a szabványos gumi pecsétet a kis büfében készségesen átadták. Érdemes egy pillantást vetni a ház előtti mini állatkertre és a növényházra is. A romokban álló tanösvényen ereszkedhetünk le a kis tó partjára , a geoládát itt sem találtuk meg de a tó szép , békés horgász terület. Kóspallag felé közeledve az országúton vezet a kék egy rövid szakaszon , itt elváltak útjaink a ttúrázóktól , mi azért egy szép Julianus barát pecsétet benyomattunk a pontőrökkel a kéktúra füzetbe is. A TIFFANY Sörbár kiváló egység benyomását keltette, kaptunk céges pecsétet is a sör és a kávé mellé . Ennek örömére itt abba is hagytuk a kékezést és visszamentünk busszal Kismarosra . Börzsönnyel való ismerkedésünkből nem akartuk kihagyni a Királyréti erdei vasútat , ami korábban a Börzsönyi úttörővasút névre hallgatott. Az egykori Emléktábla tábla - nagyon helyesen - ma is a helyén van. Az állomás előtti fagylaltozót viszont nem igazán ajánlom , 100 Ft/gombóc árért már fagyit is adhatnának. Mi valami rossz utánzatot kaptunk, tudtam én , hogy a sörben nem csalódhat az ember. Na de a fagyira az már nem igazán passzolt ! Szép ez a kisvasút és talán ha a vegetáció egy kicsit dúsabbá válik még szebb lesz! Az utólsó vonat viszont nem jön le a hegyről , igy visszafelé buszozni kell !
Nagymaros a Vendégváró szerint:
Nemcsak a Duna, de a Börzsöny is a település vonzerejét jelenti. Számos turistajelzés indul Nagymarosról közeli és távolabbi túracélpontok felé.
A Nagymaros főtere alatt talált római kori leletek (lakóház alapja, tűzhely) a település korai eredetéről tanúskodnak. Egy 1257-ben kelt oklevél Morus néven említi. Máig tartó gyarapodását az 1715 és 1735 között betelepített német telepesek indították el, akik a város nevét egyszerűen lefordították: Grossmarosch.
A város a legújabb kori történelemben arról nevezetes, hogy a település melletti Duna-szakaszon épült volna ki az 1970-es évek végén Szlovákiával közösen tervezett Bős-Nagymaros vízlépcső gátja. A környezetvédők nyomására a rendszerváltozást (1989) követő években a politika elállt a vízlépcső megépítésének szándékától, és a már elkezdett munkálatokat leállították.
A városi címét 1996-ban visszakapott településen élt az író, Afrika kutató és vadász Kittenberger Kálmán.
A Nagymaros melletti Hegyestető 482 méter magas csúcsáról, a Julianus-kilátóból nyílik a legszebb kilátás a Dunakanyarra.
A település a 12-es úton fekszik. A Duna túloldalán, vele szemben található Visegráddal komp köti össze. Vasúton a Budapest-Szob-Stúrovo (Párkány) vonal vonataival érhető el.
Kóspallag község honlapjáról:
Kóspallag község a Börzsöny hegység települései közül a legfiatalabb, ezért nagy múlttal nem rendelkezik, így tudtuk ezt az elmúlt év nyaráig amíg az MTA - Régészeti tanszéke ásatások során Honfoglaláskori temetőt talált, amelyből négy sírhelyet feltártak és eredeti női illetve férfi csontvázakat találtak saját edényekkel, valamint az akkori kornak megfelelő bronzból készített ékszerekkel. Jelenleg vizsgálat alatt vannak és majd ezután át kell értékelnünk településünk történetét a jelenlegi tudomás szerint. A XVIII. században Mária Terézia uralkodása alatt Gróf Grassalkovich Antal telepítésével keletkezett lakóinak egy része Tót volt, de nagyszámú német telepesek is laktak itt. Alapvetően katolikus vallásúak voltak, hiszen a templom is ebben az időben épült, de csak 1804-ben szentelték fel.
Mivel fiatal községről lévén szó ezért középkori emlékekkel nem rendelkezik, csupán a falu déli részén áll egy kőkereszt amelyet a Napóleoni háború 1807-1809-es éveiből való. Itt volt ugyanis a Márianosztrai kolostor hadikórházának temetője és innen maradt meg a kőkereszt. A községből délre a Vác felé vezető úton kb. 2-3 km-re találjuk egy kis domb tetején az egykor - "Bíber várnak" nevezett őrtorony maradványait, feltárva 1984-ben lett. A Bíber várral szemben az út jobb oldalán található a középkori Pálos kolostor romjai. Ez a kolostor a Márianosztrai anyakolostor gazdasági része volt. Mint tudjuk a szerzetesrendeket II. József császár felosztotta így ez a kolostor tönkre ment, az anyagát a környező települések lakói elhordták.
Községünkben neves személyiségek, híres emberek nemigen találhatók, művészet iránt érdeklődők nem maradtak meg a településen. A régi mesterségek közül így a kosárfonás még ma is megtalálható, de már csak elvétve. Más hagyományőrző tevékenységet nem folytatnak napjainkban. Híres személyisége községünkben "Fekete Imre" akiről az Általános Iskola is kapta a nevét. Battyán Lajos miniszterelnökkel együtt végezték ki, mert a történelem szerint a császári pénzszállító futárt fogta el, a pénz elvette tőle és szétosztotta a favágók között. A történelem és a szájhagyomány nem egyezik, de van ez máshol is így.
Községen belül egy műemlék jellegű templom van amelynek külső és belső felújítása, valamint a környezetének rendezése a közlemúltban fejeződött be, de a támfalépítés még most is folyamatban van.
Községünk egyébként turisztikai szempontból igen jelentős szerepet tölt be. Innen lehet megközelíteni a Börzsöny hegység minden turisztikai útvonalát és minden látnivalóját.
A Kisinóci Turistaház 1,5 km- re van a falutól, közúton közelíthető meg télen-nyáron, szállás és étkezési lehetőséget biztosít 30-50 személy részére. Tovább menve a Nagyhideghegyi Turistaházban gyalogtúrával lehet feljutni ahonnan át lehet menni a Csóványosi kilátóhoz 935 méter magas, onnan északnyugat irányban Nagyirtáspusztai Szent Orbán fogadó várja télen-nyáron a vendégeket. Kulturális étkezési, szállási lehetőségekkel. A felújított fogadó 100- 150 fő részére biztosít kényelmes szállási és étkezési lehetőséget. Megközelíthető a községtől 7 km-re közúton gépkocsival, turistaúton gyalogosan egyaránt. A jövőben Nagybörzsönytől is az erdei kisvasúttal, amely ritka élményt nyújt az erre látogatóknak. A község délnyugati irányában található még a "Rablótanya" elnevezésű kulcsosház ahol 20-25 fő részére télen-nyáron szállás, szabadidős foglalkozásokat, túralehetőségeket és egyéb természeti kincsek után érdeklődők számára biztosít megfelelő programokat. Kismaros felé vezető út mentéin, megtalálható a horgásztó, ahol egész nyáron e sport kedvelői is hódolhatnak szenvedélyüknek.
Katt a kis képre:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése