2024. május 1., szerda

Pusztaszemes - Kereki (Fejérkő-vára)

 Pár éve a DBV túra során jártunk a Kereki-várnál, akkor folyt az építkezés. Most a fő cél az elkészült kilátó terasz és járdák megtekintése volt. 

Sokszor megmásztam korábban az egykori piros rom jelzésen a várhegyet, most már színt váltott. Ezúttal a 2000-es évek elején általunk először felfestett zöld sáv jelzés még meglévő részén Pusztaszemesről indúlva mentünk el a várhoz. A falu műemlék magtára változatlan állapotban áll, az egykori Szamárkő-Fejérkő teljesítménytúrák idején az 50 km-es távon szoktam itt pontőrködni a játszótér szélén. A hely szép és fejlődik. 




A falut enyhén (értsed általam is elviselhetően) emelkedő úton hagyjuk el. Megnéztük a csacsikat majd a mezőgazdasági terület szélén gyorsan elértük az erdőt. A vár felé vezető út mellett az egykori Horthy vadászház helyén most is láttunk nárciszokat. A II. vh. sajnos elvitte az épületet. 








A várnál nagy élet volt, sok kiránduló mászta meg a hegyet és gyönyörködött a kilátásban a völgyhíd felé. Kétségtelenűl szebb és kényelmesebb a vár felkeresése. Lefelé a meredekebb úton mentünk le de itt is korlát segíti a közlekedést. A Czikó-pihenő is rendben van, a gyerekek játszhatnak is. 












Kész az új látogatói központ is, bár még nem üzemel e sorok írása idején keresik a leendő üzemeltetőt.  A mellette lévő dínó park még a gyerekeknek is csalódás lenne, néhány felfúlt dinó csúszdát láttam mást nem, igaz be nem mentünk. 




A vár megér egy kis hegymászást , hiszen Somogy legnagyobb várroma.

A Balatonhoz közeli Kereki község legfőbb nevezetessége a középkori várrom, ahova egy romantikus, természetközeli túra alkalmával is eljuthatunk. 

A szabálytalan alaprajzú, ellipszis alakú vár romjai a községtől délnyugatra, a Levelesi erdő északi részén emelkedő 283 m magas Várhegyen láthatók. 

A vár legnagyobb része téglából épült, követ csak egyes falrészek alapozásánál, a bejáratok, ablakok keretezéseinél, párkányoknál és az újonnan feltárt kaputorony alapjainál használtak. A vár bejárata a legkönnyebben megközelíthető déli oldalon volt, ahol fahíd vezet át az 5-6 m mély és 6-8 m széles várárkon a felvonóhidas kapujához. 

A déli kapu felett emelkedő kaputoronyhoz csatlakoztak a külső falhoz derékszögben épült lakószárny épületei, melyeket a külsõ falhoz hasonlóan téglából raktak, és a kisméretű várudvart fogták közre.

A vár romjai ma csak egy emelet magasságban állnak, azonban eredetileg kétemeletesek voltak. Legerősebb falmaradványa a délnyugati, 10-12 m magas saroktoronyszerű része, melynek hatalmas külső falsíkján 6 m magasságban hengerpárkány fut végig, benne gótikus kőmaradvánnyal és az emeletre induló folyosó boltozatának nyomaival. A várudvart övező fal és pillérei kb. 1,5 m vastagságúak.

2018-ban hivatalosan is bekerült a Somogy Megyei Értéktár értékei közé.

A várat, újonnan épített faszerkezetű gyalogosjárda öleli körbe.

Északi oldalán panoráma és pihenő teraszt alakítottak ki, melyről lenyűgöző panoráma nyílik a Balatonra és a Kőröshegyi völgyhídra.

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése