2022. szeptember 17., szombat

Kapos Expressz 424.247 a Bivaly

Nosztalgia 424-es jött látogatóba Kaposvárra a helyi vasút 150 éves évfordulója alkalmából. Ha van 5 perced akkor itt kezdheted a nézelődést, ha nincs - térj vissza később. 

A MÁV egy országos nosztalgia vonat akciót rendezett, mi ezt a két öreget láthattuk. A Kapos Expressz névre keresztelt menetrenden kívüli járat Dombóvár és Kaposvár között közlekedett oda vissza és sehol nem állt meg. Ha van aki még/már nem tudja, hogy mitől ment a vonat régebben akkor itt elolvashatja.

A közelünkben van a Kaposszentjakab nevű vasúti megálló ahol teljes sebességgel áthaladt a vonat így jó volt a megérzésem, hogy ide kell kimenni és megnézni a Bivaly-t munka közben. Pár másodperc alatt el is húzott, én pedig követtem a pályaudvarra ahol közelebbről is meg lehetett nézni, valamint volt ott egy másik érdekes régiség is. 


Az államvasutak az első hat mozdonyt 1918-ban rendelte meg. A 424,001-424,006 pályaszámú "Bivaly" vagy "Nurmi" becenevű gőzmozdonyokkal próbafutásokat végeztek, majd kialakították a végleges igényeket, de a gyártást csak az első világháború után tudták megkezdeni.

A Magyar Királyi Állami Vas-, Acél- és Gépgyárak 1924-től gyártotta a 424-es sorozatú, 2'D tengelyelrendezésű, univerzális, túlhevítős gőzmozdonyát. Próbaútját 1924. április 22-én tartották Budapest és Vác között. Kertész Béla mozdonykonstruktőr (1882–1970) irányította a tervezését, de a munkában részt vett a későbbi kormányzóhelyettes Horthy István is.



Egy alkalomra forgalomba állt a legendás 424-es gőzmozdony. A 41-es vonal lefektetésének 150.évfordulója alkalmából egy menetrenden kívüli különvonat közlekedett Dombóvár és Kaposvár között. A gőzös négy szerkocsit húzott, a két város között nem állt meg sehol, és délelőtt 11-re futott be a somogyi megyeszékhelyre. Visszafelé 15 órakor indult, és a Kapos Expresszre az utasoknak előre kellett jegyet váltani.       




Egy másik régi vonatot is közszemlére tettek Kaposváron. – Az 1930-ban gyártott masina négy sebességes, és olyan ötállású fék van rajta, amilyen egyedülálló az országban – mutatta a mozdonyvezető, Bágya Szilárd. A hathengeres, 120 lóerős járgányba Rába-Man motort szereltek, és 60 km/óra a végsebessége. A tapolcai pályafenntartási szolgálat kezelésében még mindig hasznát veszik, mondta büszkén a vasutas.