A Meteor TTE. autóbuszos kirándulására volt lehetőségem bejelentkezni és ezzel éltem is. Talán a hűvösre változott időjárás miatt néhányan visszaléptek de 30 fős csapatunk Bubics Rita Henriette vezetésével nagyon szép és élményekben gazdag kiránduláson vehetett részt.
Kismartonban én még nem jártam, ezért is jelentkeztem, Sopronban pedig több évtizede. A félhatos indulás után 4 órás buszozás azért jelezte, hogy kicsit arrébb voltunk de ez még elviselhető volt a jól ütemezett technikai megállókkal.
Kismartonban én még nem jártam, ezért is jelentkeztem, Sopronban pedig több évtizede. A félhatos indulás után 4 órás buszozás azért jelezte, hogy kicsit arrébb voltunk de ez még elviselhető volt a jól ütemezett technikai megállókkal.
A soproni Tescoban még egy esőelriasztó esernyőt is tudtam vásárolni, tökéletesen működött, nem lett vizes :-)
Kismartonban először autóbuszos városnézést tartottunk, a rossz nyelvek szerint ez egyszerű kis eltévedés volt.
Kismartonban először autóbuszos városnézést tartottunk, a rossz nyelvek szerint ez egyszerű kis eltévedés volt.
Leparkolás után tudtunk egyet sétálni a szabadon látogatható kastélyparkban, majd magyar nyelvű idegenvezetéssel néztük meg a kastély hercegnői lakosztályait. (A herceg lakrészében más kiállítások vannak)
Természetesen az Esterházyak kastélya nagyon látványos de azért ilyet itthon is láthatunk.
Bőven volt még időnk nézelődésre így nem maradt ki a Haydn munkásságát bemutató kiállítás, ami mondjuk engem nem igazán fogott meg, de nem lehet mindenki tökéletes.
Benéztünk a pincébe is ahol egy Borkiállítást hirdettek. Nos ez volt a nap fénypontja, ilyet még nem láttam és szerintem itthon nincs is hasonló. A kastély labirintusos pincerendszerében egy nagyon érdekes és látványos kiállítást tekinthettünk meg. Remélem senki nem hagyta ki.
Kismarton ezzel bevégeztetett és vissza mentünk Sopronba, ott a Stornó-gyűjtemény megtekintése volt a program. Mint megtudtuk, már nem magángyűjtemény, hanem rendes államosított múzeum. Vettem fotó jegyet is ami viszont vaku használatra nem jogosított fel, sőt a kiállítást bemutató Teréz néni a telefon ledjét is vakunak nyilvánította így aztán keveset tudtam fotózni.
Voltam itt régen, jó volt ismét látni ezt a látványos gyűjteményt.
Közfelkiáltással a tervezett 2 órás szabadprogramot 1 órásra változtattuk tekintettel a hideg jeges szélre. Ezt a szabadidőt mindenki úgy töltötte ahogy akarta. Túratársam pár éve itt tanulta az óvónői szakmát így hozzá csatlakozva néztük meg az egykori várfalakat és a Tűztornyot - Sopron jelképét - is. Az aljában régészetileg feltárt római kori falmaradványok is láthatók , de itt a torony a lényeg.
Két szintet normális fa lépcsőkőn lehet megmászni, a pihenőknél mindenhol információs táblákat láthatunk, olvashatunk a toronyról és a városról.
A kilátó szintre aztán egy néhány száz éves csigalépcsőn lehet felmenni. Ez volt az a pont ahol kiújult a tér(d) iszonyom, így én csak a 2 emeleti ablakból tudtam kilátni. A kilátó felső részén a képeket túratársam készítette, köszönöm.
Két szintet normális fa lépcsőkőn lehet megmászni, a pihenőknél mindenhol információs táblákat láthatunk, olvashatunk a toronyról és a városról.
A kilátó szintre aztán egy néhány száz éves csigalépcsőn lehet felmenni. Ez volt az a pont ahol kiújult a tér(d) iszonyom, így én csak a 2 emeleti ablakból tudtam kilátni. A kilátó felső részén a képeket túratársam készítette, köszönöm.
Az itt működő presszóban aztán elfogyasztottunk egy finom torta szeletet és ezzel méltóan lezártuk a napot.
17 órakor indultunk haza, a keszthelyi Tescót még megnéztük és 21 óra körül értünk Kaposvárra.
Szép és érdekes látnivalókban volt részünk, Rita részletesen ismertette a tudnivalókat és a csoport is nagyon egyben volt. Aki nem jött el, sajnálhatja! Köszönöm a lehetőséget!
A szomszédos Ausztria keleti részén található Burgenland tartománya, melynek székhelye Kismarton, német nevén Eisenstadt. A tartomány központja Soprontól mintegy 20 km-re található, egyik jelentős műemléke az Esterházy család egykori fő rezidenciájául szolgáló Esterházy-kastély.
A kastély története egy XIII. századi várra nyúlik vissza, amely a XVII. század végén kerül az Esterházyak tulajdonába. A család egyik legjelentősebb alakja, a hercegi rangot elnyert Esterházy Pál 1663 és 1672 között barokk kastéllyá építtette át a várat. A kastély számára II. Miklós uralkodása alatt következik el a második fénykor a XIX. század elején. Rezidenciáját klasszicista stílusban átépítette és ezen munkálatok megvalósításához sikerült megnyernie a francia Charles Moreau építészt, aki a forradalmi klasszicizmus egyik legismertebb képviselője.
Ma a kastélyban múzeum található, fényűzően berendezett termeiben valósággal megelevenedik a hercegi múlt és az Esterházyak udvari élete. Sokszínű kulturális és egyéb rendezvényekkel várja látogatóit és az évente megrendezésre kerülő Joseph Haydn Ünnepi Játékok központi helyszíneként szolgál.
Az Esterházy-kastély a századok során nemcsak reprezentatív szerepet töltött be, ill. nemcsak a legfelsőbb társadalmi osztályok lenyűgöző ünnepségeinek színtere és illusztris vendégek kvártélya volt, hanem elsősorban az Esterházy hercegnék életének és sorsának színhelyéül szolgált.
A "Hercegnői lakosztályok" kiállítás az alábbi hercegnők életét mutatja be:
Maria Josepha Hermenegilde (1768-1845), szül. Liechtenstein hercegnő, II. Esterházy Miklós felesége.
Mária Terézia (1794-1874), szül. Thurn és Taxis hercegnő, III. Esterházy Pál Antal felesége.
Lady Sarah Frederica (1822-1853), szül. Child – Villiers, George Child-Villers Earl of Jersey lánya, III. Esterházy Miklós felesége.
Portrék, naplórészletek, személyes levelezések, gazdasági iratok és kortársak beszámolói szolgálnak forrásul ahhoz, hogy ezek az úrnők a kiállítás erejéig kiléphessenek férjeik árnyékából. Milyen életútra voltak hivatottak, hogyan illeszkedtek be a reprezentáció és a politikai szerepek szövevényébe. Melyek voltak személyiségük jellegzetes vonásai? Hogyan alakultak mindennapjaik, ünnepeik, házas-és családi életük?
A kiállítás a Kastélyvezetés keretében látható.
Bormúzeum
Az Esterházy-kastélyban található Ausztria legnagyobb bormúzeuma, melyben több mint 700 kiállítási tárgy, köztük Burgenland legrégebbi szőlőprése is látható.
A Bormúzeum hosszú folyosói, boltívei autentikus utazásra hívják a látogatókat a bor világába, és a történelmi kiállítási darabok segítségével prezentálja a Pannon térség borkultúráját.
Már 1666-ban 5.000 hordó bort tároltak a kastély pincéjében, tehát kereken 280.000 litert. A történelmi pincehelyiségekben egészen a 21. századig raktározták az Esterházy szőlőbirtokok szőlőjéből készült bort.
Joseph Haydn több mint 40 évig állt mint zeneszerző és karmester az Esterházyak szolgálatában. A híres mester, a „vonósnényes megalkotója” és mint a „zenekar virtuóza” miséket, operákat, szimfóniákat, valamint kamara- és rezidens zenét szerzett.
Az akkoriban legendás „Császárquartett” 1797-ben csendült fel először Eisenstadtban.
A Storno-ház palotaszerű barokk sarokház Sopron belvárosában, a Fő tér egyik ékessége. A 15. században a Haberleiter családé volt, és ők 1482–83 telén vendégül látták Mátyás királyt is, midőn Bécset ostromolta. A 18. században a Festetics család birtokába került, ekkor (1720-ban) nyerte el végleges formáját.
A Bajorországból áttelepült id. Storno Ferenc 1872-ben vásárolta meg az épületet, ahol vendégként 1840-ben és 1881-ben Liszt Ferenc is adott hangversenyt. A ház jellegzetessége a kétemeletes, gazdag díszítésű, kerek, zárt sarokerkély, a Festetics-címerrel díszített, toszkán féloszlopokkal közrefogott, kosáríves kapu és a remekmívű pelikános kopogtató.
Id. Storno Ferenc festőként és restaurátorként alkotott jelentőset. Munkája során számos, pusztulásra ítélt műemléket mentett meg: ezek váltak a híres gyűjteményének alapjává.
A Storno-házban működött hajdanán a Fekete Elefánt Gyógyszertár; ennek anyagát a Fehér Angyal Patikamúzeumba helyezték át.
Lakott itt Liszt Ferenc is.
Az 58 méter magas soproni Tűztorony a város jelképe. A Fő téren áll. A 13. században építették, majd évszázadokon át szolgálta a várost. Állékonyságát a 19. század végén, a Városháza építése során, elveszítette, majd statikai okokból kapuját leszűkítették. Eredeti jellegét a 2009-2012-es megerősítése és helyreállítása során kapta vissza.
A toronyba az eredeti, középkori bejáraton juthatunk be. Ahol a csigalépcső megszakad, ott kezdődött a 17. századi átalakítás. A torony szintjeit régen fafödém választotta el, a toronyőr szobáját falfestmények díszítették. A belső csigalépcsőn juthatunk fel az alsó körerkélyig, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a városra.
A látogatók 119 lépcsőfok után az erkélykoszorúról, a toronyőrök hajdani őrhelyéről gyönyörködhetnek a műemlékváros csodálatos panorámájában.
A 2012-re elkészült felújítás korszerű technológia alkalmazásával megoldotta a Tűztorony altalajának és alaptestének, továbbá falazatának és sisakszerkezetének megerősítését és újabb évszázadokra stabilizálta a torony állagát. Az elvégzett megerősítési munkák, valamint a kapu vasbeton ívekkel történő megerősítése tette lehetővé, hogy a befalazott átjáró újból eredeti méreteiben pompázhasson.
A Fogadóközpont alagsorában megtekinthetjük az egykori Borostyánkő út, a római kaputorony és az Árpád-kori falrészek feltárt maradványait, valamint a római kori város, Scarbantia feltárása során talált kőemlékeket. Számos régészeti leletet állítottak ki itt, köztük néhány, a középkori Sopron épületeiből származó kőfaragvánnyal.
Forrás: wikipédia
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése