2018. augusztus 29., szerda

Geoládáim

16 évvel ezelőtt az akkoriban még csak éledező internet lehetőségeket nézegetve rátaláltam egy érdekes honlapra amely a geoládákkal foglalkozott. Ez az Amerikából induló játék akkor jöhetett létre amikor a GPS műholdak polgári célú zavarását 2000 májusában megszüntették.
Katt: geocaching.hu 
A korábbi kb. 100 m-es pontosság ezzel 10 m alá csökkenhetett. Be is regisztráltam ide és persze gyakran figyeltem, hogyan változik az oldal ami akkoriban még egy tájékoztató jellegű honlap volt hiszen az MGKE csak két évvel később alakult meg.  2002. március 13.-án a 309. voltam aki bekapcsolódott, most a létszám 28.002.- fő. A Magyar Geocaching Közhasznú Egyesület (MGKE) 2004. június 2-án alakult meg, bár hivatalosan csak a jogerős bejegyzéstől, azaz 2004. szeptember 4-től működik egyesületi formában. Szóval népszerű a dolog. Az utóbbi hetekben ismét egy kicsit többet foglalkoztam a geocachinggel, ha érdekel a dolog nézd meg a linkeket is!


Mi is az a geoláda/kincsesláda keresés:

A geocaching lényege, hogy egy ládikát (ez a "geocache", magyarul "geoláda") egy játékostárs elrejt egy olyan helyen, amit felfedezésre, megismerésre érdemesnek tart, GPS-szel rögzíti a rejtekhely pontos koordinátáit és a bemutatandó látnivalóról egy ismertetőoldalt készít. Ez - jóváhagyás után - megjelenik a geocaching.hu honlapon, ahonnan más játékosok letöltik az adatokat navigálásra alkalmas készülékükre és annak segítségével megkeresik a geoládát.
A GPS természetesen jól használható a túrázásban is, hiszen teljesen feleslegessé teszi ismeretlen területek elő bejárását, az eltévedést kizárja. Túráim során eljutottam olyan helyekre is Somogyban amit érdemesnek tartottam arra, hogy ott legyen geoláda.
Az elmúlt évek során több ládát is telepítettem, ezek közül kettő már megszűnt azaz okafogyottá vált a fenntartása:

GCZS67 Kilátó a Zselicben. Élt 2008-tól 2016-ig, a kilátót lebontották.


GCTOLD Nagytoldi Pálos-kolostor emlékére. Élt 2008-tól 2015-ig. Az épület magán terület, nem látogatható.


Jelenleg is élő, kereshető geoládáim, melyek kezelését átadtam:

GCAPOS Kaposvár Apostoli-kereszt. Telepítve : 2006.09.23.-án.


Az évek során, végül is, - 16 év már sok idő,-  az érdeklődésem csökkent de aztán jöttek az unokák és ez újra lendületet adott. A ládákban található apró ajándékok és maga a kincsesláda keresés is nagyon tetszik a gyerekeknek és talán a természetbe is jobban ki lehet őket vinni.
Több közeli geoládát is sikeresen megkerestek a lányok , esetenként persze toronyiránt a csalánosban de a csípés is elmúlik.
A korábban telepített ládáim az utolsó években az időközben megszűnt SZKTE gondozásában voltak. Véletlen volt, hogy észrevettem, a geoládáktól is megszabadultak és lemondták a kezelését. Nem hagyhattam, hogy ezek elvesszenek illetve esetleg olyan más megyében élő emberek kezébe kerüljenek akiknek ezek a helyek nem jelentenek többet egy dobozhelynél. Van egy adoptálási folyamat aminek megfelelve végül is bárki megkaphatja egy geoláda kezelési jogát, ezzel élve adoptáltam a két régi ládámat.  

A Nágocs, Zichy kastélyhoz 12 éve - 2006-ban - telepített GCNAGO jelzésű volt az első és ma is kereshető rejtésem.

Még több fotó a ládacseréről.

Rejtő társként pedig én helyeztem el a 2009-ben a GCSBAB néven szintén ma is kereshető  Somogybabod Szent-kút nevű ládát.

Még több fotó a ládacseréről.

Mindkét helyet felkerestem és új ládákat tettem ki, érdeklődő geoláda kereső társakat is sikerült találni akik már korábban is több láda megkeresésében segítettek.

Jelenleg is adoptálható több Somogy megyei láda és élve a lehetőséggel a Karád községben lévő ládát is örökbe fogadtam, részben átdolgozva jelenleg a GCKRAD a harmadik élő és kereshető láda aminek a gazdája lehetek.


Még több fotó a ládacseréről.

Ma amikor e sorokat írtam 4491 db geoláda kereshető az MGKE honlapja szerint, nagy része Magyarországon.  Ebből Somogyban ma 227 db van. Ha érdekes kiránduló helyekre, túra célpontokra lenne szükséged akkor itt biztos megtalálod, napjainkban az okos telefonos alkalmazások részben helyettesíthetik a túra GPS-t próbáld ki. Érdemes!  Androidos telefonra ajánlom a g.hu alkalmazást. 

2018. augusztus 22., szerda

Zselic Turistája 7.

Zselickisfalud - Kardosfa - Ropoly - Töröcske 15 km / 300 m

Enyhe,  borzongató hűvös szellő, napkelte, madárhangok, szaladgáló nyulak, szép tiszta, szemét mentes öreg erdő.
Ez volt a napi túraterv és,  hogy legyen más “haszna” is a Zselic Turistája sorozat 7.-es szakaszát választottam. Az ideiglenes távolsági buszpályaudvar 13-as megállójából indult a buszunk. Előző nap elmentem felderíteni. Úgy lehet legkönnyebben megtalálni, hogy a 15-ös táblát keressük, mivel ez a 12 után következik nyilván ez lenne a 13, csak az valahol elveszett.


Talán ez az az útvonal ami leginkább átszeli, megmutatja a Zselic Somogy megyei szakaszát.  Annak idején amikor az anyagot gyűjtöttem a túramozgalomhoz  ez volt az a terület ahol megmaradt a bizonytalanság. A korabeli túrakiírások nem tartalmazták a pontos útvonalat. Hivatkozások voltak Kardosfa és Ropoly térségére de a megközelítési út nélkül  így aztán II. Szabó Laci kiváló túravezető társsal megbeszélve a 7.-es változat  Zselickisfalud – Kardosfa – Ropoly – Posta út – Töröcske változatban került be a sorozatba. Természetesen ellenkező irányból is lehet teljesíteni. Ez a terület közismert mindenki előtt, sokszor jártunk erre és az is jól látható, hogy mennyit változott a térség.
Szerencsére azok a látnivalók , érdekességek ami a 60 évvel ezelőtti természetjárókat ide vonzotta nagyrészt ma is megtalálható.




Zselickisfaludról indulva enyhe emelkedő után napkeltét és vadnyulakat láthatunk majd a kéktúrára települt Lobokai túraút nevű tanösvény tábláit láthatjuk. Találkozhatunk a nagyrészt feleslegesen kihelyezett 350 db beton jelzésoszlop egyikével is. 

Millenniumi emlékhársas
Az ezeréves évfordulóra Sulyánszky Imre főerdész vezetésével 400 darab tízesztendős hárscsemetét ültettek a "cserláti akol körül", eredetileg 18 M 96 alakot formálva.
Az 1896-os (illetve a két évvel később Erzsébet királyné halálának emlékére megvalósított) fatelepítések általában az első közparkok alapját illetve a természetvédelem kezdeteit jelentették. Ám a kisfaludi emlékhársasnak ennél mostohább sors jutott: a gondozatlanság miatt elvadult, a háborúk alatt hadműveleti területté vált - így az évtizedek jelentősen "megtizedelték" az állományt.
Már csak hetven darab áll a 120 évesnél is idősebb hársakból, de a terület gazdája megpróbálja menteni a menthetőt: az aljnövényzetet alaposan megritkították, a törzseket megszámozták, az odavezető utat táblákkal jelölték és egy részletes ismertetőt is kihelyeztek. (forrás: geocaching.hu)


Kardosfa – a valamikori Esterházy erdészlak, majd vadászház
Kutatók Kardosfa első írásos emlékét a XI. századra teszik, I. László király adomány levelében szereplő 30 zselici kanászház egyikeként szerepel.
Kardosfa neve kevés írásos emlékben szerepel, sokkal inkább a szájhagyomány útján terjedő történetekben maradt fenn. A legendák szerint nevét kaphatta egy kidőlt öreg fa gyökerei alatt talált kardok után, vagy a vén fa törzséről, melyben a mulatozó betyárok kardjai „pihentek”. A honfoglalás korabeli legendák szerint egy kardkészítő műhely működhetett itt, de egy másik történet szerint ez a hely stratégiailag lényeges ellenőrző pont volt, így neve talán az állandóan kardot viselő őrszemek után keletkezett.
S lehetséges egy igen egyszerű magyarázat is, hogy a történelem során létrejött egy Kardos-falva nevű település, amelyből később rövidülés során alakult ki Kardosfa.
Írásos dokumentumokból az 1700-as évektől lehet követni Kardosfa történetét. Az 1700-as évek közepén itt épült a Zselic első vadászháza. Később a település vadászati és erdészeti irányító központtá fejlődött. Kardosfa pusztán 12 lakóház volt, több mint 25 háznéppel, később Kardosfa puszta elnéptelenedett, de az erdőgondnoki lakás és iroda fennmaradt és betöltötte funkcióját. (forrás: zseliciutazas.hu)


A közelben kis kitérővel érhetjük el az új kilátót a Zselici csillagparkban. Ez a terület inkább a Dugás-kúti körtúrával járható be de természetesen aki még nem látta keresse fel.



Ropoly
A ropolyi erdőrezervátum a természetkedvelők és vadászok számára a Zselic gyöngyszeme. Ma nagy kiterjedésű erdőség borítja a vidéket, sűrű vadállománnyal (gímszarvas és vaddisznó). Nem így volt a törökdúlás előtt, amikor még sűrű volt a településhálózat: a Zselic területén az erdőirtásokon települt mintegy 100 falu és lakosai váltak a hódítók áldozatául. A pusztulás a huszadik században ismét tetten érhető: a környék még megmaradt vagy újratelepült, nagy múltú falvaira a lakosság kiköltözése és elöregedése nyomán már csak egy-egy dűlőnév, esetleg málladozó romok vagy kivadult gyümölcsösök emlékeztetnek: Márcadó, Enyezd, Vitorág...; a titokzatos nevekről egyre kevesebben tudják, hogy mit is jelentenek.
Ropoly, az egész környék névadója is ebbe a sorba illeszkedik. Szent István az őt támogató német lovagok számára itt is juttatott birtokokat: a Ropoly név Rupel lovag nevéből eredeztethető, és már a X. században állt egy közeli dombon egy jelentős vár a Monoszló nembeli Rupoliak tulajdonában, amely később megsemmisült.
A vadászháztól délre húzódó völgy oldalában található az Olasztemető - a sírok áthelyezése miatt ma már csak helynévként értelmezhető. Az első világháborúban a frontra küldött férfi munkaerőt részben hadifoglyokkal pótolták; ezen a vidéken fakitermeléssel és a Ropolyi-erdei vasút  építésével foglalkoztak. A foglyok közül sokan áldozatul estek a maláriának. Jellemző az embertelen viszonyokra, hogy Olaszországban ezeket a súlyos betegségben szenvedő embereket is besorozták és a frontra küldték: a fertőzést csak magukban hozhatták a melegebb éghajlatú Itáliából, mivel ezen a vidéken nem lehetett elkapni, itt soha nem éltek maláriaszúnyogok.
Az akkori hírlapok tanúsága szerint az "elhúnyt vitézeket katonai tiszteletadás mellett temették el". Jóleső érzés, hogy a lovagiasság az ellenséggel szemben és az emberi tisztesség akkor mindennapjaink magától értetődő része volt.  (forrás: geocaching.hu)


A terület napjainkra jelentősen megváltozott, de az egykori vadgesztenyefa sor még őrzi az Esterházyak tevékenységét.
A teljesítendő túra útvonala a kék sávot, azaz az RP-DDK útvonalát követi de Ropolynál a DDP-vel is van egy kis közös szakasza. Az erdészeti úton haladó jelzések hamarosan szétválnak és a kék É-felé kanyarodik.

Itt egy kidőlt fa állta utunkat de most könnyen megkerültük, azért jó lenne ha eltakarítanák az útról.  A régi postaút felé vezető szakaszon van egy kb. 100 m-es rész ahol lehet tanulmányozni a zselici vegetáció azaz a természet út visszafoglaló erejét.


A postaút aztán már szinte autópálya - száraz időben. ha sár van akkor itt borzasztó dagonyára kell készülni.
A K+ kezdeténél a pihenő szeméttel van tele és a gaz miatt szinte megközelíthetetlen. Korábban is említettem, hogy ez nagyon nem jó helyen van , a közeli nagy forgalmú földút miatt vastag sár/por borítja az egészet gyakorlatilag szinte le sem lehet ülni benne.



Töröcske felé az út menti fák nagy része kivágásra van jelölve, a jelzettek is. Nyilván komoly gazdasági kárt okozna, ha a jelzett fákat a jelzés fölött vágnák el! Igaz az erdőtörvény alapján kötelesek lennének a jelzéseket is helyreállítani de van lehetőség a kár megelőzésére és más megyében ez működik is.
2009. évi XXXVII. törvény az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról:
93. § (3) Az erdőgazdálkodó köteles az erdőgazdálkodási tevékenysége során megrongálódott jogszerűen kialakított turistautat, turisztikai berendezést, létesítményt haladéktalanul az eredeti állapotában helyreállítani, illetve rendeltetésszerű használatra alkalmassá tenni.



Töröcskére már a sárga sávon ereszkedünk le, a horhó szép , a hőségben kellemesen hűvös esős időben viszont szerintem itt szinte járhatatlan lesz az út.  Az alsó kb. 100 m-en egy felhőszakadás szinte teljesen elmosta az utat , most a száraz időszakban óvatosan lementünk a bokatörő  köveken.

Szép útvonal, járjátok végig, nekünk nagyon kényelmesen, pihenőkkel, nyulakkal, sok fotózással 5,5 óra volt. Töröcskéről a 14-es helyi járattal lehet Kaposvárra visszajutni.  


Még több fotó, katt a kis képre:

Zselic Turistája 7.

2018. augusztus 18., szombat

A Pörbölyi Titán

A túra amin 5 év elteltével ismét bevállaltam a túravezetést. Hiba volt, ugyanúgy, ugyanaz rondított bele mint a  2013-évi Fejérkő Tündérvölgy túrákon.  Akkor most ismét várok 5 évet. Nekem van időm.





2018. augusztus 8., szerda

A NAGYFA


Néhány  (szerintem)  hasznos tanács ha szeretnéd megnézni Magyarország egyik csodáját ezt a hatalmas fát,  a NAGYFA-t Gemenci erdőben. (Igy van kitáblázva.) Ha szeretnél sétálni a Vén-Duna partján  a Koppány-szigetnél a torkolatig, és megkóstolnád a Bajai halászlét természetesen ahogy illik - tésztával - akkor javaslom olvasd át az alábbi pár sort.  Tekintettel arra, hogy a Duna - Dráva Nemzeti Park területén túrázunk illik tiszteletben tartani az erdészet kéréseit is.



Vonattal Baja-Dunafürdő megállóig kell utazni.  Kaposvárról célszerű kényelmesen és elővételben megvenni a jegyeket oda vissza  mégpedig három részletben. Kaposvár – Dombóvár, itt át kell szállni. Dombóvár – Bátaszék,  itt nem kell átszállni viszont ez egy un. regionális kedvezményes szakasz azaz ide olcsóbban válthatunk jegyet mint máshol ugyanerre a távolságra. A harmadik pedig Bátaszék – Baja-Dunafürdő.  Ez nem a végállomás, le kell szállni. A 25 %-os regionális kedvezmény teljes árú menetjegy esetén oda vissza úton  680 .- Ft!
Ez egy könnyű és lapos túra tehát ismerősöket, érdeklődőket is lehet hívni és ha valaki nem akar vonatozni több mint két órát oda és vissza is akkor autóval is lehet jönni. Mivel körtúráról van szó ez nem gond a Potyka Csárdánál bőven van parkolási lehetőség, természetesen mi nem várunk senkire aki kocsival jönne legyen ott mire a vonat odaér - 07:39 !

Öltözék az időjárásnak megfelelő legyen, akár túra szandálban is lehet jönni , bakancs nem szükséges természetesen mezítláb, papucsban vagy magas sarkúban a túrán tilos részt venni! 



Útközben nincs mód enni és innivaló pótlásra tehát erről mindenki gondoskodjon. Én 4,5 l-t ittam meg augusztus 8.-án ! Az erdőben párás meleg van, tessék erre is felkészülni.
Aki a kutyájának is szeretné megmutatni a nagyfát részemről semmi akadálya de arra kérem, hogy ezt ne akkor tegye amikor mi csoportosan megyünk. Van még erre a lehetőségre 364 nap az évben!  A félreértések elkerülése miatt én kedvelem a kutyákat - tisztes távolból- , és sajnálom ha megkötve és szájkosárral kell mozogniuk márpedig egy Nemzeti Parkos, csoportos túrán csak így lehetne. Ne felejtsük el ha csak egy embert zavar egy szaladgáló, ugráló kutya az már lényegesen több mint az elfogadható. 
Az út itt ott gazos de nem jelentősen, emiatt a hosszú nadrág nem szükséges. Aki viszont nagy felületet mutat meg a szúnyogoknak , kullancsoknak és böglyöknek javaslom, hogy készüljön fel riasztó szerekkel mert itt Ők őshonosak.  

A túra időtartama a terepviszonyoktól függően 4 - 5 óra, sár esetén kell a hosszabb időt figyelembe venni.  Én lassan megyek , mivel ez nem teljesítménytúra , időnként mesélek is ezt azt, tehát azokra is vonatkozik a 364 napos ajánlat akik futni akarnak.  Néhány 100 m-en kénytelenek leszünk a nagyon forgalmas 55-ös út szélén menni. Libasorban, a forgalommal szemben a baloldalon! Ha lesznek gyerekek nagyon kell vigyázni rájuk ezen a részen. 
A Potyka Csárda üzemel és mire vissza érünk ki is fog nyitni. A túra hivatalosan akkor ér véget amikor vissza érünk a hídhoz! Szabad idejében mindenki azt csinál amit akar, a tésztás ponty halászlé 1500 Ft, tészta nélkül 1300 Ft.  de egyéb finomságok is vannak. Mindez természetesen nem része a túrának. Ha valaki hoz fürdőruhát akár meg is mártózhat a Dunában a szabadstrandon!
A túravezető a túra időpontjában az időjárási körülmények alapján megváltoztathatja a túra menetirányát de attól a táv és szint nem változik és a látnivalók sem !  Az előbejárás időpontjában a Duna vízszintje Bajánál 97 cm .
Gyertek, mert fantasztikus élmény egy ekkora fát látni, érezni, pedig korát tekintve még gyermek !  Korábban 2016-ban jártam erre akkor ilyen volt.

Még több fotó az előbejárásról, katt a kis képre: