2007. június 17., vasárnap

OKT Piliscsaba - Piliscsév - Klastrompuszta - Kesztölc - Dorog

Egy jelvényszerző túramozgalmunk ma befejeződik!  Ebben az évben már másodszor érzem át ezt az érzést, nem rossz.. A Dorogtól - Nógrádig tartó és a Pest megyei  OKT szakaszon kiírt túraútvonal teljes szakaszának végére értünk.
 Kivonatoztunk az előző napi végpontra azaz Piliscsabára, mit sem törődve a csepegő esővel  nagy lendülettel  átszaladtunk az első púpon, nagyon mély homokos ez a szakasz, fárasztó is egy kicsit . Piliscséven ebben a szép és rendezett,  szlovákok által is lakott faluban  egy gyors korsó sörrel  vigasztalódtunk, majd elbeszélgettünk egy kedves bácsival. A helyi nevezetességek közül a templom és az azt övező kálvária esett útba így ezeket megnéztük , ja és érdekes a központban lévő egykori szovjet  emlékmű és a sok katona sír.  A falusi emberek kellőképpen  tiszteletben tartják ezt a temetőt  , és a "Magyar Fiatalok"  itt még nem tudtak kibontakozni. Szerencsére.  A falu utolsó házát elhagyva egy benőtt szekérúton vezet a jelzés, kissé sáros volt de nem vészes, jól követhető  a jelzés is. A lassan emelkedő útról egyre jobban elénk tárult  a Kesztölc felett magasodó sziklás hegyoldal amerre majd megyünk. A  szép vadvirágos rét szélén haladva  gyorsan a tetőre érünk majd innen horhósan ereszkedik le az út Klastrompusztára. A romok érdekesek , a múlt idézést az amúgy már rendesen megdézsmált öreg cseresznyefa alatt folytattuk  , a pecsét is itt van az oszlopon , szép lenyomatú fémbélyegző negatív lenyomattal, tükör írással. A kis üdülő telepről rövid aszfaltúton  megyünk tovább majd jobbra  bemegyünk az erdőbe és lassan elkezdünk felfelé menni. Szerencsére az emelkedő szakasz  végig erdőben vezet így elviselhető a meleg. Amikor az erdő elfogy és kopár, füves területre érünk akkor már fent is vagyunk. A sok szép fehér szikla közül  nem tudtuk pontosan, hogy melyik lehet a Tündér szikla  így aztán választottunk egyet magunknak. A hatalmas szőlő ültetvény felett elhaladva  elérjük a zöld sáv jelzést és ott kezd ereszkedni az út immár Kesztölc felé. Jószerencsénk ezúttal sem hagyott el . Az első sarkon várt ránk a Hársfa  Söröző , nem is várattuk sokáig,  a sör mellé kávé, otthonról hozott szendvics, Nógrádi ropi ( stílszerűen) és még jégkrém is jutott.  Itt ünnepeltük meg a  túramozgalom befejezését, igaz még volt vissza kb. 4 km de az már szinte semmi . Átsétáltunk egy kellemes akácoson nem kellemes szemét halmok mellett, majd egy kis hídon keresztül értünk be  Dorog városába. Ebből láttunk egy templomot egy Petőfi szobrot egy kellemesen hűvös aluljárót  és egy koszos vasútállomást, ahol a forgalmi irodában beütötték a Dorog  2511 pecsétet. Innen a már ismert útvonalon  a kényelmes légkondicionált vonattal  utaztunk vissza  Budapestre. Az ablakon kinézve  az elmúlt túranapok szinte összes hegycsúcsát viszontláthattuk . A Kevélyek,  a Hármashatár hegy,  a távolabbi Dobogókő, a Csúcs hegy ,  a Nagyszénás mind elvonult előttünk  jó érzés volt körülnézni, hogy ezt mind végig jártuk, és amikor vonatunk áthaladt a Dunán a távolból még a Naszály is "integetett"..

OKT Piliscsaba - Piliscsév - Klastrompuszta - 
Kesztölc - Dorog

2007. június 16., szombat

OKT Hűvösvölgy - Zsíros hegy - Nagyszénás - Piliscsaba

Meleg volt , ugyanúgy mint az előző hétvégén. Korán keltünk, és hajnali 6 órakor már a Hűvösvölgyben voltunk, nem volt hűvös. A vasúti híd alatt átbújva egykor szebb napokat látott ,  korabeli emlékművek összerondított maradványai mellett vezetett el az utunk. Azért érdekelne, hogy a magukat "Magyar Fiataloknak"  tartó, szerintem csak barbárnak nevezhető  emberek szerint így szebb a Budai hegység?  Persze ez csak IQ kérdése.  A Nagyrét kellemes bár egy kicsit vásári hangulat volt készülőben. Máriaremetén szép a templom és környezete, de az aszfaltot nem szeretjük de hát így juthatunk el a Remete szurdokba. Az összefirkált táblák mutatják, hogy a "Magyar Fiatalok"  kb. hol tartanak gondolkodásilag. A kellemes szurdokvölgyben  megreggeliztünk, messziről megnéztük a hajléktalanok által lakott Remete barlangot. majd rendesen megizzadtunk. Ennek oka a szurdokból kivezető út negatív lejtésében kereshető, ez ugyanis felfelé lejt !  A tetőről nagyon szép a kilátás. Kellemes faluszéli erdei út vezet tovább , Nagykovácsi házai lassan elfogynak mire a Muflon itatóhoz értünk. Némi kiabálás és 4 db kutya által keltett hangzavar sem volt elég ahhoz , hogy a tulaj beengedjen bennünket, szerencsénkre árú szállítok jöttek és így kénytelen volt előjönni. Finom hideg csapolt sörrel vigasztalódtunk és a pecsét is rendben megvolt.  Ezután felsétáltunk a Nagyszénásra, az egykori turistaház Emlékműve elgondolkoztató !  A csodálatos kilátás, a sok érdekes öreg fa kellemes  helyet rejt  kár, hogy lerombolták.  Egy kéktúrázó német juhász és gazdája  járt arra, egyikük lógó nyelvvel.  Átmászva  az amúgy megkerülhető kerítésen  egy nagyon szép, zárt öreg erdőben ereszkedik le az út a hegyről Piliscsaba felé . A völgyből és egyben az erdőből kiérve  egy " bazi nagy roma lagzi"  közepébe csöppentünk, lassítottunk de minket nem kínáltak meg semmivel, ezért az első útba eső kocsmában oltottuk szomjunkat. majd elsétáltunk a vasútállomásra pecsételni , ahol a forgalmista néni készséggel átadta a bélyegzőt és a párnát is.  A kéktúra ezen szakaszának utolsó km-e egy nagyon kellemes tulajdonsággal rendelkezik. Kb. 200 m-ként  volt egy vendéglátóipari üzemegység , az állomásig 5 db-ot érintettünk.  Innen vonattal  , akarom mondani a SIEMENS csodával utaztunk vissza Budapestre.

Még több fotó, katt a kis képre.
OKT Hűvösvölgy - Zsíros hegy - 
Nagyszénás - Piliscsaba

2007. június 9., szombat

OKT Hűvösvölgy - Hármashatár-hegy - Rozália téglagyár

A Hűvösvölgy megközelítése egyszerű volt, a Moszkva térről az 56-os villamos letett minket a kiindulási ponton. Felballagtunk az úttörő vasúthoz a pecsétért, és itt szerencsénk is volt, mivel a pénztár csak az első vonat indulása előtt 30 perccel nyit ki, de most egy korábban ébredő úr készséggel és gyakorlottan pecsételt nekünk. Ezután egy kicsit keresgéltük az utat mivel nem volt egyértelmű, hogy merre is kell elindulni de aztán ez is meglett.
Kicsit szemetes környéken egy kis patak mellett haladtunk szép zárt erdőben, padokkal tarkított sétaúton. A repülő teret gyorsan elértük , majd Mátyás király egykori vadaskertje mellett visz tovább az út a nagy melegben a zárt erdőben viszonylag kellemesen haladtunk tovább az Árpád kilátó felé. Ez a régi szép kilátó most éppen lakott volt , hajléktalanok költöztek bele. A kilátás a Dunára és a fővárosra nagyon szép.
Nekünk annyira tetszett ez a hely, hogy egy kört is tettünk a kéken :-) Leereszkedtünk a Szépvölgyi útra majd elkezdődött az egyenletes "hegymászás" a Hármashatárhegy tetejére. Szerencsére az út mellett sűrűn elhelyezett közkutak voltak így bőven feltankolhattunk vízzel. A hegytető kopár, és jó meleg némi fotózás után egy gyors pecsételés a szép régi fémbélyegzővel és a tornyok kerítése melletti ösvényen folytattuk az utat. A Virágos nyeregig még volt egy kis emelkedő de az út nagy része innen már végig lejtett. A pecsétet a kocsma rácsára erősítve egy kis segítséggel megtaláltuk és jól kiérdemelt sörünket is magunkhoz vettük. A Virágos nyeregnél Csúcs hegy feliratú a pecsét.
Szerencsére a Csúcs hegyre nem megy fel az út az oldalában kanyarog szép zárt erdőben, utunk vége felé még ismerős nyugdíjas túrázókkal is találkoztunk. A Rozália téglagyár előtti részen kb. 1,5 km-en nem találtunk jelzést de később a hegy aljában újra meglett és az aszfaltra kiérve már percek alatt a gyárkapunál voltunk és rendben pecsételtünk itt is. Az előző napi 18-as busszal fejeztük be ma is a túrát.


Még több fotó, katt a kis képre:

2007. június 8., péntek

OKT Dobogókő - Pilisszentkereszt - Bp. Rozália téglagyár

Ezt a túraszakaszt egy budapesti bázishelyről jártuk le. Hajnalban HÉV-el Pomázig, majd innen busszal mentünk Dobogóköre, hétköznap lévén jobb a közlekedés így reggel 8-kor már a pecsételéssel foglalkoztunk. Az a szokott helyen a turistaház előterében rendben megtörtént. A levezető út nagyon kellemes, zárt erdőben halad, érintve a Zsivány sziklát , ahol éppen film forgatás folyt. Pilisszentkeresztre gyorsan leértünk és a Felső Kocsmában szomjunkat oltva a pecsét is rendben volt.
A falu főutcáján tovább haladva mentünk a szép szurdokba ahol gyerekeknek éppen akadályversenyt tartottak. Szeretem az ilyen sziklás , patakos helyeket mint ez a szurdok völgy a kanyargós ösvényen , hidakon sok fotót is készítettünk. Utunk következő szakasza izgalmat is tartogatott ugyanis egy népes vaddisznó csorda a turista út közepén dagonyázott több falkányi vadmalac társaságában . A konfliktus el akartuk kerülni így megálltunk, de ők nem akartak elmenni, végül megtapsoltuk őket és ez hatott, elvonultak. Néhány perc múlva egy kisebb szarvas csorda is keresztezte az utat.
A Szent Kút előtt van egy éles jobb kanyar, olyan hajtűkanyar szerű, miután ezt megtaláltuk már gyorsan elértük az erdei kegyhelyet ahol kis időt eltöltöttünk. A kút működik csak be kell nyúlni a rácson és pumpálni egy kicsit. A vizének semmi utóhatása nem volt, szerencsére. Az egyre nagyobb hőségben haladtunk tovább a Kevélyek felé, és nyílt terepen. Kutya meleg volt. A Kis Kevély bányája a jobb oldalunkon maradt el, majd egy frissen gyalult és széles, de sajnos sáros úton kerültük meg a hegyet . Az emelkedő végén jól esett végre megállapítani, hogy elértük a nyerget. Itt a tűzrakó hely melletti fán a fém pecsét megvan és működőképes is volt.
Sziklás, meredeken lejtős úton ereszkedtünk le immár a Nagy kevély oldalában . Pilisborosjenő peremén a mű egri vár és a Teve szikla felett halad a jelzés, nagyon szép ez a vidék. A falu szélén egy kicsit megpihentünk és nagyon örültünk annak, hogy a kivezető út közelében találtunk egy működő közkutat, a csapvíz régen esett ilyen jól. Egy sziklás, köves púpon aminek a becsületes neve Köves Bérc - átmászva már hallatszott a távolból a Bécsi út zaja és hamarosan a lombok között megláttuk a téglagyárat a túra végcélját. Innen a 18-as busszal tudtunk visszautazni. A meleg miatt nehéz volt ez a szakasz, de a Pilis nagyon tetszett, a másnapra tervezett szakasz egy része a Hármashatár hegy innen alulról jó nagynak tűnt. Mint kiderült az is.


Még több fotó katt a kis képre: