2005. január 30., vasárnap

HÓ-Fejérke / Piroska túra

Némi tanakodás után úgy gondoltuk, hogy ez évben belevágunk a Fehérvár kupa megszerzésébe, hát azért annak Lajos idén is megkéri az árát, nem a 600 Ft-os kupalap a sok hanem a minimum 7 túrán való részvétel és legalább 140 Km .

 Ahogy a programot nézegettem a csak hosszú távú túrák és a biciklis eleve nem volt esélyes , a taktikánk tehát a sok kicsi sokra megy alapon alakult ki. Egyesületünk a Gyöngyvirág T.E. szervezett csoportos , vezetett túrát is a „kis körön” így hát ebbe kapcsolódtunk be.



Mivel kicsit távol esik tőlünk a Vértes és a múlt hétvégi piros túrára való utazáskor megélt kicsúszás a havas úton meg eléggé friss emlék volt így maradt a hajnali 4 órás kelés és Fehérvárról a csapattal busszal indultunk Csákberénybe, a Rajthelyre. 
Túravezetőnk Sápi Eszti minden dicséretet megérdemel , jól össze tartotta a csapatot és nem feledkezett meg a lassabban haladókról sem, igy aztán mindenki sikeresen teljesítette a távot.



Az időjárásról csak jót lehet mondani a 10-20 esetenként 30-40 vagy 50 cm-es hó átfúvásokkal tarkított terep, a kellemes tiszta , napos idő, a friss kora tavaszi mínusz 5-10 fokos szellő igazán emlékezetessé tette ezt a túrát , a nyolcszáznál több résztvevőnek. 
Természetesnek lehet venni, hogy ekkora tömegnél a nevezés időbe telik , aki rendezett már ilyen túrát az tisztában lehet ezzel aki meg nem az magára vessen…
Az itiner nagyon jó volt , az útvonal végig jelzett , sok helyen szalagozással sűrített jelzések és ideiglenes jelzőtáblák is segítettek minket. A somogyi dombokhoz szokott túrázónak kellemes volt az Ugró völgy szép szikla alakzatai alatt elsétálni, majd a Kató-hegyre felkapaszkodva megnéztük a két hősiesen fagyoskodó pontőrt , ahogy az itinert elnéztem nekik volt a leginkább dolguk a hideggel hiszen a hozzájuk érkeztek meg a kis körösök először és ki kellett várniuk a hosszú túra résztvevőit is, remélhetőleg túlélték fagyás nélkül , mindenesetre tiszteletre méltó munkát végeztek a rendezők . 


A Kopasz hegyen jó hátszelünk volt így gyorsan leértünk a Piroska Emlékoszlophoz ahol Eszter elmondta a három évvel korábbi szomorú esemény történetét , majd a faluban néhány perc után célba értünk.


Tömeg nem volt , megkaptuk az Emléklapot a kitűzőt és Lajos jobb kezének egy határozott mozdulatával a kupalapra is felkerült az első pecsét.

Jó túra volt, köszönjük a rendezőknek ! Bár egy hiányosságot azért meg kell említenem, sótlan volt a leves ! 


Még több fotó, katt a kis képre:

2005. január 23., vasárnap

KDP Vinye - Zirc

Vinye - Porva Csesznek - Zirc      14 km

Vinye vasútállomásról indulva jártuk be ezt a szakaszt. Kellemes, frissen esett 5 cm körüli hó volt, napközben hózáporokkal és napsütéssel. Az induló pecsétet a RO-TI büfében szereztük be , nagyon készségesen átadták a céges bélyegzőjüket , igaz fogyasztottunk is. 



A Cuha szurdokba leereszkedve egy tanösvényt is követhetünk, rögtön az első átkelésnél még híd is van a patak felett. A jelzéssel semmi gond nincs megvannak igaz a patakot , és a széles utat követve nem lehet eltévedni. Porva-Csesznek állomásig több patak keresztezés is van , mindegyik könnyen járható, mivel beton kockákkal rakták ki az átjárókat , néhol simán átgyalogoltunk a vízen mert az volt a gyorsabb. 



Szép a szurdok kétoldalán magasodó sziklafal, a téli havas terep még izgalmasabbá teszi az utat. Épített látványosságként a vasúti műtárgyakat tudom mindenki figyelmébe ajánlani , a három alagút , a szakadék felett átívelő hid szerkezet és az út közepe körül magasodó emlék oszlop is az egykori vasút építők munkáját dicséri. 



Ezt a vasútvonalat 1896.december.16.-án helyezték üzembe, erről a tanösvényen elhelyezett tábla is megemlékezik! Nem sokal a Porva Cseszneki állomás előtt az út baloldalán egy egykori felszabadulási emlékoszlop látható az egyik szikla ormon. Az igazoló füzet szerint a Porva-Csesznek vasútállomás a kijelölt pecsételő hely, a vasútállomás zárva abban személyzet nincs, Zircen az állomásfőnökkel később beszéltem, elmondta, hogy személyzetet csak rendkívüli esetben időnként küldenek ki ide. 


Az állomás épületben lévő presszó zárva van. Udvariasan bekopogtunk a szemközti panzióba , itt egy viszonylag alacsony IQ-val megáldott "úr" közölte, hogy neki nem az a dolga, hogy az erre csavargóknak pecsételjen , Ő semmiről nem tud, Őt ne zaklassa senki. Udvariasan megköszönve a segítségét visszavonultunk innen. A hely talán megérne egy kihelyezett pecsétet a nyári időszakban amikor az álomás épületében a büfé működik vagy lenne itt helye egy nyalókás doboznak is!



A patak átkelések innen Zircig már problémásak, Porva-Cseszneket-et elhagyva az első átkelőhelynél a patak fel van duzzasztva átjáró nincs nem mentünk be a hideg vizbe, néhány 100 m után a folyás iránnyal szembe haladva a patak bal oldalán lévő ut elfogy de van itt egy vasúti hid ezen átkelve ujra a pirosra érünk ki. Akik szemből jönnek azoknak javaslom, hogy ha ezt a hidat elérik menjenek át rajta a másik oldalra mert a térkép szerinti nyomvonalon lévő átjárónál a gázló mélység ismeretlen...A hid után kb 100m-el újabb átjáró hely van, itt két kidőlt fatörzsön lehet átaraszolni lassú de azért működik. 


A lassan táguló szurdok érint egy kis romos házat is, rendeltetését nem tudjuk. Később nyílt terepre érve a Zirci szennyvíztisztitónál érjük el a városka határát, ha egyenesen haladunk tovább akkor a belvárosba érünk, míg balra a szakmunkásképző iskola mögött átvágva a vasútállomásra juthatunk ki. Az állomás épület forgalmi irodájában készségesen pecsételtek, igaz OKT pecséttel, ami ottjártunkkor kitűnő állapotban volt. 


Ha időtök engedi Zirc látványosságait nem szabad kihagyni, a Bakony múzeummal szemben található a 0 Km jelzés ami talán a piros utak kezdete is lehet bár ez már régeben itt áll. A buszmegállóban lévő kis presszóban friss és meleg, helyben sült pogácsa kapható , érdemes megkóstolni :-)))