2023. december 26., kedd

Bejgli lejárás a Desedánál

 Karácsony vége felé járva jól esett egy kis kalória égetés, na nem sok, csak úgy éppen hogy. Séta a parton a hídon, megnéztük a három éve ültetett kis megyfámat majd haza mentünk a maradékot megenni.













2023. november 18., szombat

Pamuk - Somogyvár

 Viszonylag rövid egyesületi túra volt és Szabó Laci túravezetőnk nem tartozik a kocsmázás miatt  szaladós társaságba így nyugodtan csatlakoztam a csapathoz.  

Ez a sárga sáv jelzés nem régen készült el és még nem is jártam erre. A terep kellemesen erdős és jól járható széles földút, a Pogány-völgyi vízfolyást követi az útvonal. 






Kellemes, könnyű túra volt, aki akarta megnézhette a kastélyparkot illetve a kastélyt is kívülről, valamint a kocsmát is belülről. Én nem akartam, elég volt ennyi. 






 

2023. október 31., kedd

Felhőkarcolótól a Duna-partig

 MOL Campus






A Foster + Partners által tervezett irodaház a MOL cégcsoport új székháza. A torony 28 emeletes, a laposabb, pódium része 5 emeletes, a legmagasabb, ember által igénybevehető része 120 méter magasságban van, erre épült rá az épület teteje az antennákkal és egyéb műszaki részekkel, gépészeti berendezésekkel együtt.

Az összességében 143 méteres toronyház Magyarország legmagasabb irodaépülete. A városképi szempontból domináns hatású torony megépítését az építész szakma és a közvélemény részéről egyaránt éles esztétikai és urbanisztikai viták kísérték.

A felhőkarcoló besorolás ugyanakkor kérdéses, mert míg egyes források szerint 100 méter, addig mások szerint 150 méter, avagy 40-50 emelet felett számít egy épület felhőkarcolónak.

Az érdeklődök egy panorámás lifttel érhetik el a 29. emeleten, 120 méter magasan lévő kilátóteret.

A felnőtt jegyért 2900 forintot kell fizetni, a 6 éves kor alatti gyermekeknek és a kerekesszékkel érkezőknek a belépés díjmentes. Diákoknak, 60 év felettieknek, családoknak, valamint csoportos látogatás esetén is kedvezményt biztosít a cég.

A helyszínen nem lehet jegyet vásárolni, azt kizárólag csak online lehet megváltani a www.molcampus.hu oldalon.


Dohány utcai zsinagóga










A zsinagóga főbb adatai: A templom hossza: 53,1 méter A templom szélessége: 26,5 méter Belső hajója a Szentély emelvényéig 37,9 méter hosszú, 24,6 méter széles; belmagassága 26 méter. A Frigyszekrény 8,2 méter magas.

A templomban 1492 férfi és 1472 női ülés van.

Nagysága a korabeli fővárosi zsidóság jelentőségét, magas színvonalú gazdasági és kulturális igényét bizonyítja. A zsinagóga építésére — közel másfél évszázaddal ezelőtt — pályázatot írtak ki, amelyre a kor legjelesebb mérnökei nyújtották be javaslatukat.

Végül Ludwig Förster (1797—1863) német építész, a bécsi akadémia tanára nyerte el a pályázatot mór stílusú zsinagógatervével. (Korábban ő tervezte a bécsi nagyzsinagógát is.) Alig négy esztendő alatt végeztek a teljes kivitelezéssel, ami annak idején is rekordidőnek számított. (Hozzávetőleg ennyi ideig tartott a most zárult felújítás is.) Az építésvezető Wechselmann Ignác műépítész (1828—1903), aki később egész vagyonát a Vakok Intézetére hagyta, valóságos csodát művelt. Förster távollétében még az egyik rivális magyar építész munkáját is igénybe vette: így aztán Feszl Frigyes, a Vigadó híres építésze tervezte a templom belső szentélyét. A zsinagóga ünnepélyes felavatására 1859. szeptember 6-án került sor. A két hatalmas kupolás torony, a magas ablakok, az impozáns fülkék és az egyszerűen szépséges főoltár, nem véletlenül lett Európában is híres. Méreteit tekintve a világon a második helyen áll, míg Európában büszkén foglalja el az első helyet. A belső tér 1200 négyzetméter, tornyainak magassága 44 méter, a sík mennyezetű belső térben közel háromezer ember, a földszinten 1497 férfi, az emeleti karzatokon pedig 1472 női ülés található. A főhajó teljes fesztávolsága 12 méter, öntöttvas áthidalással épült.

A zsinagóga homlokzatának mindenképpen keletre, Jeruzsálem felé kell néznie, ez ősi szabály: ezért egy kisebb törésvonal keletkezett a Dohány utcai zsinagóga bejáratánál, ami eltér az utca irányától. Belül, a keleti főfalon elhelyezkedő frigyszekrényben őrzik az ősi Tóra-tekercseket. A frigyszekrényt bársonyfüggöny és kárpit takarja el, melyen héber szöveg és zsidó jelképek láthatók, mint a menóra (hétágú lámpás), Dávid-csillag, a kettős oszlop, az oroszlán és a korona (a Tóra vagy a tudás koronája).

A hagyományos zsidó templomokban a Tórát szombat délelőttönként a középen elhelyezett emelvényről olvassák, ám több zsinagógában, így a Dohány utcában is a keleti fal közelében, az oltárrészben található.

Magyarországon kétféle zsinagógát különböztetünk meg:

A neológ zsinagógákban a tóraolvasó asztal elöl, a frigyszekrény előtt helyezkedik el, imitálva a templomokban lévő oltárt, mintegy utalásként, hogy valamikor a Szentélyben az oltár volt az áldozatbemutatás színhelye. A nők szintén elkülönülve imádkoznak, de nem külön szobában, hanem emeleti karzaton, vagy különálló padsorokban. Löw Lipót, a tudós szegedi rabbi példáját követve a prédikáció magyarul hangzik el, hiszen ma már igen kevesen beszélik és értik a jiddis nyelvet. Az istentisztelet fényének emelése céljából a neológ zsinagógákban már helyet kapott az orgona, a rabbi – és néhol a kántor is – reverendát visel az istentisztelet alatt.

Az ortodox zsinagógákban a tóraolvasó asztal a zsinagóga közepén található, hogy mindenki egyformán jól hallja a szent szöveget. Miután nők és férfiak nem lehetnek egy helyiségben az ima alatt – nehogy elvonják egymás figyelmét az ima áhítatáról – így külön helyiségben imádkoznak a nők, de ha ez valamilyen oknál fogva nem valósítható meg, úgy egy függönnyel kettéválasztják a helyiséget. A rabbi prédikációja hagyományosan jiddis nyelven hangzik el, hiszen ez volt az askenáz (Közép- és Kelet-Európából származó) zsidók közös nyelve. Elutasítják a papi ruházatot, a reverendát, valamint az orgonát.

Az épület szent hely!

Az épület és a temető szent hely. Kérjük, ennek megfelelően viselkedjen.

Férfiaknak fedetlen fővel a zsinagóga területén tartózkodni tilos. Amennyiben van sapkája, kérjük, vegye fel! A bejáratnál, a jegy érvényesítését követően kipát fog kapni, melyet a komplexumban végig viselnie kell.

Nem templomhoz méltó ruházatban (pl. ujjatlan felsőben, rövid szoknyában vagy sortban) a belépés tilos. Ilyen esetben a zsinagóga jegykezelői nem fogják beengedni. A megváltott jegy 2 napig érvényes. Lehetősége van a jegykezelőknél kiegeszítő ruhadarab megvásárlására.

Biztonsági ellenőrzés, figyelem

A belépéskor biztonsági ellenőrzést végzünk. Kérjük, minden fémtárgyat, telefont vegyen ki a zsebeiből.

Kézipoggyásznál nagyobb méretű hátizsákkal bemenni tilos.

A zsinagógában, a múzeumban és az egyéb kapcsolódó területen enni, inni, dohányozni tilos. Étel-ital fogyasztása csak a büfé területén megengedett. A kordonnal elzárt területekre bemenni tilos. Amennyiben elhagyott csomagot talál, azonnal szóljon a biztonsági szolgálatnak. Kérjük, viselkedésével segítsen megőrizni műemlékeink és műtárgyaink épségét.


Cipők a Duna-parton





Az emlékművet 2005. április 16-án, 21 óra 30 perckor avatták fel.

A holokauszt emléknapján több ezren emlékeztek Budapesten. Az Élet Menetének résztvevői fáklyákkal vonultak a Kossuth tér előtti Duna-partra, ahol Kiss Péter kancelláriaminiszter a miniszterelnök jelenlétében felavatta azt a szoborkompozíciót, amely a nyilasterror idején a folyóba lőtt embereknek állít emléket.

Az emléktáblák felirata magyar, angol és héber nyelven:

„A II. világháborúban nyilaskeresztes fegyveresek által Dunába lőtt budapesti áldozatok emlékére.

Állíttatott 2005. április 16-án.”



És még egy kis nézelődés:







2023. október 3., kedd

Gölle - Uzdpuszta - Kisgyalán

 Uzdpuszta





Uzdpuszta településről nem sok írásos emlék maradt fenn. A puszta Gölle külterülete volt. Uzd-puszta helyén a középkorban hasonló nevű helység feküdt, melynek az 1332-37. évi pápai tizedjegyzék szerint már plébániája is volt. 1726-ban Bakacs Lukácsné, szül. Csoknay Éva, birtoka. 1856-ban Gaal Kristóf örököseié. Később Chernel Gyuláné szül. Svastics Róza a földesúr, majd Talian és Korda-birtok lett. 1945 után már csak pár család lakja, jelenleg lakatlan.

Szent-László kápolna



Leírás a Göllei hírmondó oldalról: Uzdpusztán ma már csak a romos kápolna hirdeti a néhai település helyét. A tetőzete, boltozatai beszakadtak. Csak falai és tornya dacolnak az időjárással és az elburjánzó bozóttal. Az épület formája képzett tervezőre vall. A kápolna 1882-85 táján épült, ekkor Chernel Gyuláné volt itt a birtokos. A család elhunyt tagjai a kápolna alatti kriptába temetkeztek. Az épület az 1950-es évek elején villámcsapás áldozata lett, ezt követően a kriptát kirabolták. Azóta a kápolna egyre pusztul, pedig még ma is érdemes lenne helyreállítani.

Fekete István






Az író életére végig rányomta bélyegét vallásossága, hazafias gondolkodása, amely miatt mellőzőtté vált.

A kis somogyi falu, szülőfaluja volt az egyetlen hely, ahol igazán otthon érezhette magát.

A Ballagó idő c. önéletrajzi regényében így vall erről:

"Ha mélyen magamba nézek, szeretetem határtalan határát egyetlen szó fejezi ki. Egyetlen régi-régi szó, amiben élők és holtak benne voltak, s ez az érthetetlen, de nekem mindent jelentő szó mondta ki, hogy Gölle".



A szülőfaluja pedig hálás a szeretetért, nemcsupán a Fekete család elhunyt tagjainak sírját gondozza, hanem őrzi és ápolja Fekete István szellemi örökségét is.

Az írót 1970-ban helyezték örök nyugalomra a budapesti Farkasréti temetőben, s 34 év után 2004. augusztus 14-én találta meg végső nyughelyét szülőfalujában Göllében, ahol a regényekből is jól ismert kedvenc Bogáncs kutyája hamvai is vele vannak.

Haza felé még tettünk egy kis kitérőt a közeli körtemplomhoz Kisgyalánra.

Kisgyalán

Római katolikus (kerek) templom




A település temploma Somogy megyében egyedülálló, excentrikus, ovális alaprajzú klasszicista stílusban épült templom. Gróf Niczkyné született Bribéri Jankovics Katalin adakozásából és költségén épült meg, a Szent Kereszt felmagasztalásának tiszteletére. Alapkövét 1779 szeptember 14-én helyezték el, azóta ez a búcsú napja és 1781-ben fejezték be. A templom masszív építmény, falai néhol két méter vastagok de sehol sem keskenyebbek 80cm-nél. Szószéke copf stílusú, főoltára rokokó. Oltárképe eredeti, 1876-ban festett rétegét újabb réteggel fedték be. Jelenleg a templom és a körülötte lévő parkosított rész szépen felújított és karbantartott állapotban várja a híveket.