2006. július 8., szombat

KDP. Isztimér - Burok-völgy - Királyszállás

Kevés tépelődés után vágtunk neki ennek az útnak. A tépelődés egyik oka a z Index Kéktúra fórumban elhangzott negatív tapasztalatok voltak, a másik az időjárás előrejelzés, amely esőt ígért. De győzött a józan ész, s HEV-vel kettesben elindultunk, lesz-ami-lesz alapon. Fehérvárig kocsival mentünk, s itt ért az első meglepetés bennünket: áthelyezték a buszpályaudvart a McDonald’s mögé, s ezt nem vettük rögtön észre. Fehérvártól Isztimérig autóbusszal mentünk, a völgynek ezen a részén indultunk, mert a térdem nem igazán szeret lefelé haladni, s úgy gondoltuk, ha netán el kezd esni az eső, az is lefelé folyik, nem a mi haladási irányunkba.
Már az a szakasz nagyon tetszett, ami elvezett a völgy bejáratáig, ugyanis végig volt illatos erdei szamócával. Az egyik kedvencem.:o) A piros sávot követtük, amely egy idő után csatlakozott a kékhez, majd újra szétváltak, s folytattuk a piroson. A völgyben még fellelhetőek a régi kéktúra jelzései is. Szinte akadálymentesen haladtunk végig, néhány kidőlt fatörzset nem számítva, de ez természetes is. Elég magas volt a páratartalom és magas a hőmérséklet. Szerencse, hogy sok folyadékot vittünk magunkkal.
Még egy félig-meddig eredményes geoládázást is közbeiktattunk, GCBuVo. A piros sáv egy idő után kivezetett a völgyből a Bükkös árkon  át, és az nagyon átjárhatatlannak tűnt mi innen nem követtük, hanem tovább folytattuk utunkat a völgyben a piros kereszt jelzésen. Itt már nem annyira kitaposott volt az ösvény, de végig járható. A legvégén volt egy rövid szakaszon némi csalán, amely magasabb volt nálam (néhol még HEV-nél is :o)), de sikerült szerencsésen áthaladni az ezen átvezető ösvényen.
Szerencsésen kiértünk, 6 óra alatt befejeztük a túrát.. Még abban is szerencsénk volt, hogy 10 percet sem kellett várnunk a Bakony Volán légkondicionált autóbuszára, amely bevitt Várpalotáig, majd onnan egy kevésbé légkondicionált Fehérvárig, ahol hagytuk az autónkat. Megbeszéltük, hogy vissza fogunk még jönni, de kora tavasszal, amikor a fák lombjai nem takarják annyira a csodálatos sziklafalakat. Mindenkinek ajánlom ezt a csodálatos útvonalat. Megfelelő öltözékben, egy kis pozitív hozzáállással könnyen végigjárható a Burok-völgy.

Karsai Ilona beszámolója

A Burok völgy leírása a Geocaching honlapjáról idézve:

A Bakony keleti része, a Tési-fennsík - egy 4-5 km széles, 8-10 km hosszú löszplató - melyet gyakran Keleti (Palotai)-Bakonyként emlegetnek. E tájnak a fennsík és a különböző magasságú rögök, valamint süllyedékek alkotta változatosságát, a törésekkel elválasztott részek különböző mértékű kiemelkedése okozza. A Palotai-Bakony kőzetanyagának meghatározó tömegét a földtörténet középkorában keletkezett mészkő és dolomit alkotja. E kőzetek az egykori Tethisz-tenger üledékéből keletkeztek, majd emelkedtek ki.

Ritka természeti jelenség a Mellár és a Nagy-mező fennsíkjai közé mélyedő, a törésvonal mentén húzódó mintegy 12 km-, mellékágaival 25 km hosszú Burok-völgy. Az egyhangú fennsíkok között meglepő ez, az 50-90 m mély, sok helyen függőlegesen meredek sziklafalakkal határolt, vízfolyás nélküli völgy. A legtöbb hazai völggyel ellentétben ezt nem egy patak által görgetett hordalék koptatta ki, hanem a felemelkedő kőzetréteg felszíne megfeszült és eltörött, a törés pedig szétnyílott. Az ilyen jelenséget a földrajztudomány nyitott antiklinálisnak nevezi.

A nem mindennapos völgy-képződés ritka sziklaformákat eredményezett. E sziklák között 42 kisebb barlangot is felfedeztek, közülük a legnagyobb az Iker-barlang. Aljában leomlott sziklatornyok, kidőlt faóriások hevernek.

A völgy hőmérséklete hűvösebb, benne több a pára mint a vele szomszédos fennsíkokon. Ennek köszönhető, hogy növényvilágában a jégkorszakok óta fennmaradt ritka növénypéldányok is előfordulnak mint pl. havasi hagyma, cifra nádtippan, fürtös holdruta stb. Több mint 200 madárfaj is megfigyelhető, amelyek egy részének fészkelőhelyet is nyújt e táj. Földtani és növénytani ritkaságai miatt a nehezen járható Burok-völgy 1260 ha-ját 1995-ben természetvédelmi területté nyilvánították. A védett területen belül erdőrezervátum található. A természetvédelmi területről eddig 63 védett és 2 fokozattal védett növényfaj, illetve több mint 140 védett és 15 fokozottan védett állatfaj előfordulásáról van bizonyíték. A védett terület igazi értékét azonban nem csak az jelzi, hogy mennyi ritkaság található itt, hanem a Magyarországon talán egyedülálló ősállapotban lévő természetes erdő, melyben - többek között - a természet regenerációs folyamatai tanulmányozhatók.


Még több fotó, katt a kis képre:
KDP. Isztimér - Burok-völgy - Királyszállás